Komunista Ondráček ve své disertační práci opisoval, o titul však nepřijde

2 minuty
Události ČT: Komunista Ondráček ve své disertační práci opisoval
Zdroj: ČT24

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve své disertační práci užil pasáže z jiných zdrojů, aniž by je citoval. V pátek to potvrdila Univerzita Palackého v Olomouci (UP), kde politik před osmi lety získal doktorát. Z výsledku kontroly také vyplývá, že většinu teoretické části sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době vzniku práce známé. Poslanec nechce záležitost komentovat, probere ji prý s univerzitou, až obdrží výsledky. O titul přijít nemůže.

„Zdeněk Ondráček ve své disertaci porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně. Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž by je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí,“ vysvětluje mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Odborníci z univerzity na základě výsledků kontroly práce došli k závěru, že Zdeněk Ondráček porušil zásady a zvyklosti vědecké práce, které obsahuje etický kodex zaměstnanců a studentů UP; zejména zásady pro tvůrčí činnost. „Necitoval některé použité zdroje, některé zdroje nesprávně citoval a teoretická část je kompilací dříve publikovaných poznatků,“ doplňuje mluvčí.

Podle proděkana Pedagogické fakulty Pavla Neumeistera zatím není prokázáno, že by šlo o plagiát, hlubší analýza ale rozkryla necitované pasáže a nestandardní způsob při citování poznatků.

Ondráček závěry olomoucké univerzity odmítá komentovat

Ondráček o závěrech olomoucké univerzity odmítl s novináři mluvit. Disertační práci prý bude s vedením univerzity řešit, až obdrží výsledek kontroly plagiátorství. „Nebude se k tomu vyjadřovat a v případě, že škola pošle jakési vyjádření, tak to bude řešit se školou,“ uvedla k tomu mluvčí KSČM Helena Grofová.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš uvedl, že Ondráčkova sebereflexe by byla namístě, je ale předčasné, aby se tím zabývalo vedení strany. To v pátek odpoledne na svém pravidelném zasedání Ondráčkovu kauzu neřešilo. Mluvčí Helena Grofová poté tlumočila stanovisko místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče, že se k věci nikdo vyjadřovat nebude. 

Pro Ondráčka z prohřešku vůči etickým pravidlům neplyne ze strany univerzity žádný postih. Jelikož není členem akademické obce UP, nemůže jeho případ projednat Etická komise rektora UP a univerzita ani nemůže zahájit disciplinární řízení. „A protože disertační práci obhájil již v roce 2011, nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby,“ upřesňuje mluvčí univerzity.

Předseda ODS Petr Fiala neočekává, že Ondráček vyvodí důsledky ze své plagiátorské kauzy i z dalších pochybení, včetně účasti na potlačování protirežimních demonstrací před třiceti lety. Podle Fialy by to měli zohlednit voliči.

Na případ upozornila už v říjnu Mladá fronta DNES. Uvedla tehdy, že Ondráček ve své práci hojně cituje odborné publikace a analýzy, přebírané pasáže označuje uvozovkami a zvýrazňuje kurzívou. Mezi citovanými pasážemi si však podle serveru vypomáhá celými odstavci doslovně opsanými z jiných studentských prací, případně s lehce pozměněným slovosledem.

Univerzita jeho práci prověřila podruhé. Poprvé to bylo, když ji odevzdal. Každá závěrečná práce na olomoucké univerzitě se povinně vkládá do programu na odhalování plagiátů Theses od roku 2011. Tehdy však nenašla nic podezřelého. Nyní ji osobně zkontrolovali odborní pracovníci studijního oddělení a pedagogické fakulty.

Kvůli opisování končili ministři

Plagiátorství absolventských prací v posledních letech řešila řada politiků. Ve vládě Andreje Babiše kvůli opisování v diplomové práci skončila po třinácti dnech ve funkci ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a také ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Pochybnosti se objevily rovněž u diplomové práce ministra obrany Lubomíra Metnara, ten ale kauzu ustál a omluvil se za nedostatečné citační zdroje.

Do problémů se kvůli opisování dostal i bývalý prorektor Karlovy Univerzity Martin Kovář. Podle univerzitní etické komise se dopustil plagiátorství, jehož dopomocí získal docenturu a profesuru. Historik ale závěry komise odmítl, tématům jeho prací se podle něj věnovalo jen několik relevantních historiků.

Univerzita Karlova před rokem vůbec poprvé kvůli plagiátorství odebrala tituly. Učinila tak u absolventa Husitské teologické fakulty, který vystudoval dva programy. V srpnu tohoto roku spustil řízení o odebrání titulu u deseti absolventů tehdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 1 hhodinou

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 2 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 3 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 5 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 9 hhodinami
Načítání...