„Neuvěřitelný heroický čin.“ Řidič autobusu omdlel za jízdy, volantu se chopil jeden z cestujících

Velké štěstí mělo padesát cestujících v linkovém autobusu, který jel v pondělí ráno po rychlostní silnici z Liberce směrem na Turnov. Jeho řidič totiž zkolaboval a omdlel, řízení se ale duchapřítomně ujal jeden z cestujících a autobus dovezl na blízkou benzinovou pumpu. Nikdy předtím přitom autobus neřídil: „Já na to nemám ani oprávnění, jen na auto,“ popisuje 41letý Ivo Raisr, který pracuje jako softwarový specialista. Podle policie i záchranářů jde o zcela výjimečný čin, nikomu se totiž nic nestalo.

Video Události
video

Události: Řidič autobusu omdlel za jízdy, volantu se chopil jeden z cestujících

„Jedná se o neuvěřitelný heroický čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála 50 osob,“ řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský. Duchapřítomnou reakci cestujícího ocenil i mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. „Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, tak samozřejmě mohl být velký problém a mohli jsme tady mít hromadné neštěstí,“ řekl.

Řidič autobusu na lince z Liberce do Prahy, kterou provozuje společnost RegioJet, zkolaboval krátce po 7:15 na čtyřproudé silnici v serpentinách před Hodkovicemi nad Mohelkou. „Jedoucí autobus se tak stal zcela neovladatelným, což vyústilo v dopravní nehodu. V plné rychlosti autobus naboural do pravých svodidel. Náraz do bariéry byl natolik silný, že vymrštil bezvládné řidičovo tělo na podlahu vozu,“ uvedl Robovský.

Právě rána do svodidel a pohled na ležícího řidiče přiměly Raisra k rychlé reakci. „Seběhlo se to rychle. Od práce na počítače mě probrala rána, koukal jsem, co se stalo. Řidič na zemi, sedadlo prázdné, za volantem nikdo a autobus směřoval na druhou stranu do svodidel, a tam byl sráz. Tak jsem si říkal, to bude špatný, to bude špatný. Tak jsem honem skočil z předního sedadla na sedadlo řidiče a začal autobus řídit,“ popisuje zachránce.

Video Události, komentáře
video

Byl to výjimečný zážitek, říká Ivo Rais. Řídil autobus místo řidiče, který zkolaboval

Byl to výjimečný zážitek, říká Ivo Rais. Řídil autobus místo řidiče, který zkolaboval

Ivo Raisr: Cestující mi děkovali a hodně lidí mi podalo ruku, to bylo dojemné

Muže sedícího za ním požádal, aby vytáhl řidiče, který byl v bezvědomí a byl nohama zaklíněný v pedálech. Ve spolupráci s jednou mladou ženou se to druhému muži povedlo. „Pak jsem se už dostal na pedály, takže jsem mohl začít brzdit,“ popisuje Raisr. 

S autobusem nakonec ujel asi kilometr na benzinovou stanici v Hodkovicích nad Mohelkou, kde mohl bezpečně zastavit. „Autobus jsem odstavil na zastávce u pumpy, pan řidič se mezitím probudil a poradil mi, kde je ruční brzda,“ popisuje Ivo Raisr. 

Řidiče autobusu pak odvezla záchranná služba do nemocnice v Turnově. „Předpokládáme, že má nějaké interní onemocnění, které jsme nedokázali specifikovat, proto jsme ho přepravili na interní ambulanci k dalšímu vyšetření,“ dodal Georgiev.

„Cestující, kteří to měli z první ruky, tak potom říkali, že jsou moc vděční, že jsem jim zachránil život. Pak se to rozneslo i mezi cestující, kteří seděli vzadu. Ti mi samozřejmě také děkovali a hodně lidí mi podalo ruku, tak to bylo takové dojemné,“ dodává Ivo Raisr.

Linkový autobus, jehož řízení převzal cestující poté, co řidič omdlel
Zdroj: Facebook ČT Severovýchod

Řidiči společnosti RegioJet absolvují povinné prohlídky jednou za dva roky, je-li jim více než 50 let, na prohlídku musí každý rok, uvedla PR manažerka společnosti Alžběta Nečasová. Pokud řidiči řídí i v noci, prohlídka se podle ní trochu liší, nemění se ale interval těchto prohlídek.