Těhotenství nebude propustkou z vězení, reagují poslanci na případ vězeňkyně Janákové

Těhotenství by napříště nemělo být pro odsouzené ženy automatickou propustkou z vězení jako teď. O odkladu nebo přerušení trestu kvůli těhotenství bude u zvlášť závažných zločinů rozhodovat soud. Tato ustanovení by měl obsahovat připravovaný návrh novely trestního řádu. Poslanci hnutí ANO jej Sněmovně předloží v říjnu. O těhotné vězeňkyně se postará věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Video Události ČT: Těhotenství nebude propustkou z vězení
video

Události ČT: Těhotenství nebude propustkou z vězení

Zdroj: ČT24

Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) je návrh poslance ANO Petra Sadovského a poslankyně Andrey Babišové komplexnější než ten, jejž před časem předložila skupina poslanců STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09. Sadovský předpokládá, že novela by mohla být účinná v roce 2022 nebo dřív.

Jde o reakci na nedávný případ Petry Janákové, která je odsouzená ke třiceti letům vězení za zastřelení člověka a pokus o vraždu dalších tří lidí. Za mřížemi počala. Devětadvacetiletá vražedkyně se tak ocitla přibližně na patnáct měsíců na svobodě. Zákon totiž zajišťuje těhotným ženám přerušení výkonu trestu až do prvních narozenin dítěte. 

Trest bude mít žena přerušený patrně do září příštího roku, tedy do jednoho roku věku dítěte, které se nedávno narodilo

„Na podvýboru pro vězenství jsme připravili návrh zákona, který jsme si mysleli, že je dostačující,“ uvedl ve středu poslanec za ANO Petr Sadovský. Jak se ale podle jeho slov ukázalo, návrh zákona nepamatoval na různé možné situace.  

Video Těhotenství už nemá být propustkou z vězení
video

Těhotenství už nemá být propustkou z vězení

Zdroj: ČT24

„Domluvili jsme se tedy s ministerstvem spravedlnosti, že připravíme komplexní návrh, který bude postihovat úplně vše, co je potřeba, tedy aby předseda senátu měl možnost přerušit nebo nepřerušit v případě zvlášť závažných zločinů, i možnost posoudit, jak se matka chovala před příchodem do vězení,“ dodal Sadovský s tím, že návrh zákona je konzultován i s ministerstvem zdravotnictví.

Opozice akcentuje roli soudce

„To všechno může posoudit soudce – sebelepším vyjmenováním do zákona všechny okolnosti případu nevychytáte. Není důvod sešněrovávat pravidla, každý případ je unikátní,“ nesouhlasí ale předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Ještě kritičtější jsou občanští demokraté. Soud podle nich měl možnost nechat těhotnou vražedkyni za mřížemi už teď. Diskusi o návrzích se ale nebrání. „O konkrétních návrzích se chceme s kolegy bavit na poslaneckém klubu,“ uvedl poslanec ODS Marek Benda. 

„Mateřské oddělení“ ve Světlé nad Sázavou

Podle generálního ředitele Vězeňské služby ČR Petra Dohnala by samostatné oddělení pro těhotné a matky s dětmi do jednoho roku věku mohlo ve Světlé nad Sázavou vzniknout do několika měsíců od přijetí návrhu novely. Odhadované náklady jsou asi 14 milionů korun. Ve věznici zhruba 16 let funguje oddělení pro ženy s dětmi od jednoho roku do tří let. Momentálně ho využívá 14 žen a jejich 16 dětí.

Od doby vzniku už část svého dětství ve věznici strávily asi dvě stovky dětí. Podle ředitelky věznice Moniky Myšičkové má věznice od roku 2004 možnost přijímat těhotné ženy do vazební věznice. Je tedy připravená starat se ve spolupráci s lékaři o těhotné, i když této možnosti zatím využily jen dvě vazebně stíhané ženy. 

Dohnal ocenil, že novela zákona reaguje na mezeru v zákoně, kterou se odsouzené ženy naučily využívat. Samostatné oddělení pro odsouzené ženy s dětmi do tří let funguje ve věznici ve Světlé nad Sázavou 16 let. Je jediné v České republice. Recidiva na oddělení je velmi malá, asi okolo deseti procent, řekla Myšičková.

Areál ve Světlé nad Sázavou byl dokončen v roce 1987 a do roku 1999 sloužil jako škola v přírodě Školského úřadu Teplice. Teprve v roce 2000 byl celý komplex budov převeden do užívání vězeňské službě.