Každodenní ultrazvuk i čtení pohádek. Lékaři popsali 117 dní od mozkové smrti matky do narození její dcerky

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno udržovali u ženy po mozkové smrti, která byla v 16. týdnu těhotenství, po rekordně dlouhou dobu (117 dnů) vitální funkce. Díky tomu pak mohli 15. srpna přivést na svět její živé dítě. Malá holčička, která měla 2130 gramů a 42 centimetrů, dostala jméno Eliška. Podle zástupců nemocnice případ nemá ve světě obdoby. 

Video Studio ČT24
video

Lékaři FN Brno popisují péči o matku po mozkové smrti a dítě

Zdroj: ČT24

Případ podle lékařů potvrzuje obrovskou sílu počínajícího lidského života i sílu těla matky. V danou situaci dokázalo za pomoci lékařů a zdravotních sester zvládnout darovat dítěti život navzdory mozkové smrti.

Video Události
video

Pohled Událostí: Zázračný porod

Brněnský případ je výjimečný délkou hospitalizace a zralostí plodu, které se podařilo dosáhnout. „Dvanáct případů skončilo ukončením těhotenství. Ve dvou případech matčiny vitální funkce lékaři udržovali 103 a 107 dnů. Co se týče váhy a zralosti, jen v jednom případě mělo dítě nad 2000 gramů,“ řekl ředitel nemocnice Roman Kraus.

Sedmadvacetiletou ženu našli její blízcí v bezvědomí 21. dubna, tehdy byla v 16. týdnu těhotenství. Záchranka ženu převezla do Fakultní nemocnice Brno. „Zhruba v 16 hodin vymizela spontánní dechová aktivita a vyšetření potvrdilo smrt mozku. Příčinou byla cévní malformace provázená krvácením do mozku,“ řekl přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno a LF MU Roman Gál.

Video Péče o matku, monitoring dítěte a porod
video

Lékaři ukázali, jak se starali o ženu, která po mozkové smrti donosila dítě

Zdroj: FN Brno

Lékaři udělali maximum, pomáhala i rodina 

Lékaři pak udělali maximum, aby stabilizovali životní funkce a zachránili plod v těle matky. Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce, bojovali s infekcemi. „Použili jsme antibiotickou léčbu, která měla minimální vliv na vyvíjející se plod i výživu jsme sestavovali s ohledem na vývoj plodu,“ popsala primářka Oddělení klinické mikrobiologie FN Brno Markéta Hanslianová.

Několikrát týdně, posléze denně lékaři monitorovali plod ultrazvukem. Pokoušeli se podporovat normální vývoj dítěte, například pohybovali nohama matky, aby simulovali chůzi.

„Babička četla pohádky dítěti po celou dobu těhotenství,“ řekl Roman Gál.

Důležitou roli hrála fyzická kondice matky před mozkovou příhodou. „ Paní Votavová byla ve skvělé kondici. Jediný orgán, který měla nemocný, byl bohužel mozek,“ popsal Gál.

Jméno Eliška vybrala matka na počátku těhotenství

V pondělí 24. června potvrdilo gynekologické konzilium váhu plodu 980 gramů s nadějí, že se zdárně vyvíjí. V červenci měl plod už 1500 gramů. Císařský řez provedli lékaři 15. srpna ve 34. týdnu. Dívenka měla 2130 gramů a 42 centimetrů. Dostala jméno Eliška, které vybrala matka ještě na počátku těhotenství.

Plánovaný porod se uskutečnil o několik týdnů později, než lékaři z počátku doufali. „To bylo pro dítě nesmírně pozitivní. Těhotenství probíhalo fyziologicky naprosto výjimečně, plod se vyvíjel velmi dobře. Do porodu zdvojnásobil váhu,“ řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba. „Důležité je, aby začaly samostatně fungovat plíce, proto jsme si stanovili tuto hranici. Prodlužování nad 34. týden by mohlo ohrozit dítě,“ řekl vedoucí Perinatologického úseku GPK FN Brno Petr Janků.

Holčičku začala kojit její příbuzná 

Stav dítěte po porodu byl podle lékařů velmi dobrý. „Zůstalo v péči neonatologů čtrnáct dnů a poté odcházelo s tatínkem domů,“ řekl Pavel Ventruba. Dívenku začala kojit její příbuzná, která se nedávno stala maminkou.

Poděkování Vojtěcha Votavy, otce Elišky 106.89 KB

Otec holčičky označil její narození za zázrak. Nyní si zvyká na roli táty dvou malých dětí na plný úvazek. „Děkuji vám, že jste mi vycházeli vždy maximálně ve všem vstříc, byli ochotní a citliví a sdíleli se mnou můj smutek současně s nadějí, že se podaří zachránit naše miminko,“ vzkázal zdravotníkům Vojtěch Votava. Život matky skončil po porodu dítěte. Lékaři ji za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

Zázračný porod ve FN Brno 14.79 MB