Deník N: Tři z pěti exmanažerů Mostecké uhelné zatím nemusí za švýcarské mříže. Odvolací soud zvrátil verdikt

Na svobodě zatím mohou zůstat tři z pěti bývalých manažerů Mostecké uhelné, které chtěl poslat za mříže švýcarský soud. Uspěli s odvoláním – nikoli proti verdiktu o vině, nýbrž proti výši trestu. Federální soud vrátil jejich případ nižší instanci k novému projednání, napsal Deník N. Dvou dalších Čechů odsouzených v téže kauze – Antonia Koláčka a Petra Krause – se ale rozhodnutí netýká.

Antonio Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký, Marek Čmejla a Robert Sýkora u českého soudu v listopadu 2018

Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Švýcarský federální soud prozatím odložil nástup do vězení pro Marka Čmejlu, Jiřího Diviše a Oldřicha Klimeckého. Za mřížemi měli pobýt 36 až 46 měsíců. Soud je uznal vinnými z trestných činů souvisejících s údajným praním špinavých peněz. S odvoláním proti verdiktu bývalí manažeři Mostecké uhelné (MUS) již dříve neuspěli.

Odvolací soud podle Deníku N vyslyšel především Čmejlův argument, že soud nedostatečně snížil jeho trest s ohledem na polehčující okolnost, že od trestného činu již uplynula dlouhá doba. „Odvolací soud nařizuje, aby při novém rozhodování o trestu soud prozkoumal, zda je tato (polehčující) okolnost relevantní, i pokud jde o praní špinavých peněz, a aby vyložil své důvody,“ citoval list z rozsudku.

Soudy ve Švýcarsku se kauzou zabývají již od roku 2013. Pro Antonia Koláčka a Petra Krause již je spor u konce. Jejich odvolání federální soud zamítl, tresty vězení jsou tedy pravomocné. Koláček ale dal najevo, že do vězení nenastoupí. Argumentuje tím, že se chce zúčastnit soudního řízení, které probíhá v Česku, což by nastoupení k výkonu trestu v zahraničí znemožnilo. Kraus již ve švýcarské káznici je poté, co ho letos na jaře zatkla policie. I on by se ale chtěl zúčastnit soudu v Česku, požádal proto o přerušení trestu.

Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za firemní peníze, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle tribunálu škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun. Švýcarská justice se děním, které se odehrávalo v Česku, zabývá proto, že k údajnému praní špinavých peněz docházelo přes účty ve Švýcarsku.

Případem se zabývá i česká justice. Bývalí manažeři Mostecké uhelné čelí obžalobě z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti, podle státního zástupce způsobili státu škodu přesahující tři miliardy. Stíhaný byl i miliardář Luboš Měkota, který ale v roce 2013 zemřel.