Dění kolem Staňka má odpoutat pozornost od Babišových kauz, zní z opozice

Prezident Miloš Zeman podle předsedy ODS Petra Fialy svým otálením kolem odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) překrývá kauzy kolem premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že Zeman porušuje své ústavní povinnosti a vláda by měla řešit problémy Česka, nikoliv stále své vlastní. Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak přivítal prohlášení Babiše s Janem Hamáčka (ČSSD), že o záležitosti budou dál jednat.

Jan Hamáček, Andrej Babiš a Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Bartoš prohlásil, že Zeman by se měl držet toho, co mu ukládá ústava. „Bohužel jsme u něho dlouhodobě svědky nerespektování a v tomto případě dokonce porušování ústavních pravomocí,“ napsal. Zemanovy kroky podle něj nepřispívají stabilitě na politické scéně. „Bohužel jsme opět svědky toho, že současný prezident společnost spíše rozděluje, než spojuje,“ dodal.

Kritizuje také, že kabinet se musí neustále zabývat svými vlastními problémy, například trestním stíháním premiéra Babiše. „Nebo nekonečným odvoláváním ministra kultury. Místo aby vláda řešila problémy České republiky, řeší svoje vlastní,“ uvedl.

Výsledkem má být „vděčný Hamáček“, míní Fiala

Fiala na Twitteru napsal, že problémem Česka je trestně stíhaný premiér se střetem zájmů a podezřením na neoprávněně získané veřejné peníze. „Prezident Zeman to překrývá kauzou neodvolání ministra kultury. Tedy zda se vůbec bude dodržovat ústava,“ uvedl.

Výsledkem podle něj má být to, že Babiš bude vypadat jako zachránce ČSSD, Zeman jako moudrý usmiřovatel. „A vděčný Hamáček, že s ním vůbec premiér a prezident mluví. Čím déle se to bude řešit, tím víc z toho bude Babiš těžit,“ poznamenal. Sociálním demokratům podle Fialy připadá role takzvaných užitečných idiotů.

Video Události
video

Události: Budoucnost koaliční vlády ANO s ČSSD

Předseda SPD Tomio Okamura má za to, že podstatou není Staněk, ale permanentní krize vlády kvůli tomu, že je její součástí nestabilní a rozhádaná ČSSD. „Což je ovšem také vina Andreje Babiše, protože si ji do vlády vybral. ČSSD by měla z vlády odejít, protože dlouhodobě jen škodí občanům a nepřináší nic pozitivního. Hnutí SPD nabízí funkční alternativu – vládu odborníků sestavenou vítězem voleb, která by prosazovala také dohodnuté programové priority SPD. O podpoře takové vlády jsme ochotni jednat,“ uvedl.

ČSSD podle Starostů a nezávislých prohrála

Předseda komunistů Filip přivítal, že po schůzce Babiš s Hamáčkem oznámili, že budou o ministerstvu kultury dál jednat se Zemanem. „To je správný krok. Ústavní činitelé mají spolu nejen komunikovat, ale také dojít k dohodě,“ dodal.

Předseda STAN Vít Rakušan považuje nejnovější vývoj za prohru pro ČSSD. „Mohli vyslovit vládě nedůvěru, mohli z vlády včas odejít. Oni si místo toho nechali svázat ruce, jednu Zemanem a druhou Babišem. Už nemají žádné herní pole a žádné dobré řešení. Tak to vypadá, když někdo dlouhodobě vede politiku jen pro posty, ne pro věc,“ míní.

Cyril Svoboda se opřel do prezidenta

Bývalý ministr v několika vládách a někdejší předseda lidovců Cyril Svoboda, který psal části ústavy týkající se prezidenta, považuje politické řešení současné situace za nejvhodnější.

„Jestliže je navržen někdo na odvolání, prezident ho odvolá hned a vyhoví premiérovi na jmenování nového člena vlády hned, bezodkladně,“ řekl Svoboda, který je formálně poradcem premiéra Babiše, když píše vládě stanoviska k legislativním návrhům.

Svoboda poukazuje na to, že vláda je odpovědná sněmovně a prezident vstupuje do vztahu, který mu nepřísluší. „Je to v rozporu s chováním ústavního činitele, který s ústavou nakládá podle její podstaty,“ podotkl. Zároveň se postavil proti úvahám, podle kterých by měly být do ústavy zakotveny lhůty, v nichž by měl prezident jednat.

Nejsou v ní podle Svobody záměrně, pro případy mimořádných situací, třeba povodní nebo ohrožení státu. Bývalý několikanásobný ministr míní, že k tomu, aby prezident konal, jak podle ústavy má, by mohly Zemana vyzvat v usnesení Poslanecká sněmovna nebo Senát.