Státní zástupce odmítl Mynářovo trestní oznámení na Lásku v kauze kancléřových kontaktů se soudci

Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podala Kancelář prezidenta republiky na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Podle státního zástupce je nedůvodné, řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Kancelář trestním oznámením reagovala na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad. Prezidentská kancelář podle svého zastupujícího advokáta Marka Nespaly zváží další postup.

Václav Láska
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„Podání bylo shledáno jako nedůvodné, neboť v něm nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl Cimbala. Kancelář v trestním oznámení uváděla, že Láska a další pachatelé chtěli jako organizovaná skupina křivým obviněním poškodit Mynáře v zaměstnání i ve společnosti. Senátor a zástupci organizace Rekonstrukce státu totiž dříve podali trestní oznámení na Mynáře, protože jeho jednání podle nich vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.

„Policie se nebude zabývat trestním oznámením Vratislava Mynáře na mě pro křivé obvinění. Já zase slibuju, že nedám trestní oznámení na Mynáře pro křivé obvinění za to, že mě křivě obvinil z trestného činu křivého obvinění. Nejsem malý kluk ani hradní kancléř,“ uvedl na svém Twitteru senátor.

Státní zástupce neshledal setkání hradního kancléře se soudci jako trestná. Počínání kancléře však označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců. Verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ta prověřovala podle dřívějších informací tři trestní oznámení na Mynáře, která se týkala možných zásahů do nezávislosti soudu. Policisté podle žalobce dospěli k závěru, že nejsou důvody k zahájení trestního řízení.

„Za blbost se netrestá“

Podle advokáta prezidentské kanceláře Nespaly nyní státní zástupce uvedl, že se Láska mýlil v právním hodnocení Mynářova jednání, což není trestné. „Jinými slovy, že za blbost se netrestá,“ prohlásil advokát. „My máme ale jiný názor,“ dodal. Láska jako bývalý vyšetřovatel a advokát podle něj musel vědět, že kategorické prohlášení o tom, že Mynář spáchal trestný čin, může být posuzováno jako křivé obvinění. Spolu s klientem proto Nespala zváží, jaké další právní kroky v případu podnikne.

Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.