Chládek musí připravit reformu základního i středního školství

Praha - Ministerstvo školství musí podle premiéra Bohuslava Sobotky připravit reformu základního i středního školství s ohledem na trh práce. Předseda vlády to řekl po setkání se šéfem resortu Marcelem Chládkem (ČSSD). Sobotka dnes absolvoval v pořadí třetí inspekční cestu po ministerstvech. Ocenil zejména energii a nasazení, se kterým se Chládek úřadu ujal. "Je dobře, že v čele resortu máme konečně ministra, který do své funkce přišel připraven," uvedl premiér.

Reformu financování regionálního školství, tedy základních a středních škol, považuje premiér Bohuslav Sobotka za jeden z klíčových úkolů ministra Marcela Chládka pro nejbližší budoucnost. Ministerstvo se už dříve vyjádřilo, že by v rámci reformy financování měly být podpořeny perspektivnější obory na středních školách. S touto myšlenkou souhlasí i premiér Sobotka. Například podle experta ODS v oblasti školství Václava Klause mladšího ale není možné analýzou či expertní komisi předpovědět, jaký bude budoucí zájem trhu o absolventy.

  • Aktuálně se na ministerstvu školství připravuje novela vysokoškolského zákona, která by měla v září zamířit do vlády.
  • Na podzim by také mělo být schváleno postavení učitelů jako chráněné osoby, což by znamenalo přísnější tresty v případě jejich napadení.

V rámci financování škol se v posledních dnech rozvířila debata kolem připravované novely zákona o financování soukromých škol, která má tyto instituce i církevní školy připravit o dotace na provozní náklady. Dotace aktuálně činí zhruba 400 milionů korun ročně, což je desetina ze čtyřmiliardového státního příspěvku určeného těmto školám. „Je namístě si položit otázku, proč to stát financuje,“ řekl Sobotka. Zástupci soukromých škol ani církve s omezením dotací nesouhlasí.

Ministr Chládek připomněl, že ministerstvo školství nehradí provozní náklady ani státním školám, u nichž to spadá do kompetence zřizovatelů, tedy obcí, nebo krajů. Prezentoval příklady, jak soukromé a církevní školy dostávají z rozpočtu MŠMT více peněz než školy státní.

Soukromé školy se brání: Náklady na naše žáky jsou nižší

Soukromé školy se však opírají o údaje OECD, podle nichž jsou náklady na žáka z veřejných rozpočtů v těchto institucích o 37 procent nižší než ve státních školách. „Předložili jsme jasné argumenty, zásadní připomínky a čísla dokazující, že existence soukromých škol je pro státní rozpočet výhodná,“ uvedl předseda Sdružení soukromých škol Vladimír Kolder.

Za plány na omezení dotací se podle něj může skrývat i něco jiného než snaha o finanční úsporu. „Po jednání se zástupci ministerstva jsme nabyli jednoznačného dojmu, že problém není v racionální ekonomické rovině, ale že se jedná o čistě politickou záležitost a spíše o snahu řešit nepřímou cestou nedostatečnou naplněnost středních škol zřizovaných kraji,“ dodal.

Ministerské stanovisko však není definitivní. „Prostor pro debatu tady je. Už jsem se sešel se zástupci těchto škol a pozval jsem je také ke kulatému stolu na toto téma,“ řekl šéf resortu. Především v případě škol, které navštěvují handicapované děti, a v případě perspektivních středoškolských oborů štědřejší příspěvek ze státní pokladny nevyloučil ani do budoucna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvávat skrytě. Dobrý krok, cení Koten

Zástupci budoucí vládnoucí koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat.
11:15Aktualizovánopřed 39 mminutami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 51 mminutami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 52 mminutami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
před 57 mminutami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 1 hhodinou

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 2 hhodinami

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agrofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 3 hhodinami
Načítání...