Podezření z terorismu se neprokázalo. Rakousko propustilo Iráčany zadržené v Česku

Dva Iráčané, které česká policie tento týden vydala Rakousku kvůli podezření z terorismu, byli propuštěni. Mluvčí vídeňského státního zastupitelství Nina Busseková uvedla, že během vyšetřování a výslechů se podezření nepotvrdilo. Třicetiletý muž a o tři roky mladší žena čelili obvinění z účasti na teroristické skupině a financování terorismu.

Amar Rahím Mahmúd Mahmúd a Rijám Šukrí Salí Badríová byli podezřelí, že dvěma dalším Iráčanům žijícím ve Vídni pomáhali při teroristických útocích na železniční infrastrukturu v Německu. Hlavní podezřelý, 42letý Kajsar A., a jeho žena jsou od minulého čtvrtku v rakouské vyšetřovací vazbě.

Čeští policisté je zadrželi na Letišti Václava Havla minulou středu, o dva dny později je soud poslal do vazby. Na předání do Rakouska pak bylo deset dnů. Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl mluvil o „teroristické buňce“. To, že by s ní tito dva Iráčané měli něco společného, se nepotvrdilo. Nic nesvědčí o tom, že by šlo o trestný čin terorismu, uvedla mluvčí Busseková. 

Rakouská a německá policie vyšetřuje čtyři případy útoků na železnici v Bavorsku a Berlíně. Kajsar A. se prý snažil způsobit velká vlaková neštěstí. Kvůli technickým chybám mu ale jeho plány nevyšly. Šlo například o natažení ocelového lana mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov–Norimberk.