Česku hrozí další suchý rok. Sníh hladiny podzemních vod nezvedl a ani duben nebude deštivý

Události: Česku hrozí další suchý rok (zdroj: ČT24)

Ani sníh letos nedokázal doplnit zásoby vody. Dost ho bylo jen na horách, v nížinách ho napadlo méně, a navíc dlouho nevydržel. Pokud nebude teď na jaře dostatečně pršet, bude v Česku opět sucho, už poněkolikáté za sebou, varují hydrologové.

Nedostatek podzemní vody se projevuje v půdě, vyschlými studnami a nízkými průtoky řek.  Kolik vody pod povrchem je, se monitoruje třeba na pramenech. Jejich vydatnost se měří podle toho, za jak dlouho voda naplní speciální nádobu. 

„Pokles vydatnosti pramenů sledujeme od roku 2014 nebo 2015,“ potvrzuje dlouhotrvající sucho hydrolog ČHMÚ a Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Radek Vlnas. 

Doplnění zásob podzemní vody je dlouhodobý proces. Ani vydatný sníh, kterého letos byl na horách dostatek, nestačil. „Muselo by to vypadat tak, že by třeba dva tři měsíce propršely,“ vysvětluje Vlnas. 

Duben bude srážkově spíše průměrný

Jenže podle dlouhodobé předpovědi duben výjimečně deštivý nebude – srážky mají odpovídat normálu nebo být lehce pod ním. Napršet má tedy v průměru mezi 30 a 50 milimetry vody. To zatím podzemní vody v celém Česku na normál nevrátí. 

Kolik naprší v dubnu?
Zdroj: ČT24/ČHMÚ

Kdy a jak se situace zlepší, záleží i na výchozích podmínkách panujících napříč územím republiky. Zatímco loni v březnu byly hladiny mělkých vrtů normální nebo mírně snížené, letos jsou zhruba na polovině Česka hladiny na normálu nebo i mírně nadnormální.

Mělké vrty; Srovnání srážek letos v zimě s průměrem
Zdroj: ČT24/ČHMÚ

V regionech voda chybí

Mírně nadnormální jsou hladiny vrtů v jižních Čechách a na Vysočině, kde v poslední době napršelo i dvakrát víc než normálně. Naopak podnormální zůstávají hladiny vrtů třeba na Vyškovsku, kde množství deště za zimu nedosáhlo ani 90 procent normálu.

Důležité jsou i zásoby vody ve sněhu. Mezi loňským a letošním březnem ale není velký rozdíl.  Přitom by – zprůměrováno na celé Česko – k dorovnání loňského deficitu stačil jen slabý déšť, při kterém by celoplošně napadly 2 milimetry vody, tedy 2 litry vody na metr čtvereční.

Na horách sice bylo sněhu nadprůměrně mnoho, v nížinách ho ale napadlo jen málo a na krátkou dobu. Ještě teď leží sníh třeba v Malé Úpě v Krkonoších nebo na Labské boudě, odkud hlásí 235 centimetrů sněhové pokrývky.

Zásoby vody ve sněhu (v mm)
Zdroj: ČT24/ČHMÚ

K dostatečnému doplnění zásob podzemních vod to ale nestačilo. Hydrologové to vidí třeba na jižní Moravě, kterou sucho trápí dlouhodobě. „Momentální stav na tomto vrtu je 1,97 metru pod terénem. Ve srovnání s dlouhodobými průměry máme vodu momentálně o 39 centimetrů níže, než by měla být,“ potvrzuje hydroložka ČHMÚ Hana Hornová. 

Stav vody v mělkých vrtech
Zdroj: ČT24/ČHMÚ

Vedle této oblasti se podzemní vody nejvíc nedostává také v Polabí, na východě Čech a na Ústecku. „Z hlediska dlouhodobého trendu podzemní vody neustále klesají. Hlavně proto, že trvá už pětileté sucho. K doplnění nemůže dojít po jedné výraznější zimě,“ dodává Šimon Bercha z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meteorologové varují před námrazou

Podle varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v noci na úterý a v úterý bude tvořit námraza. Výstraha na náledí platí od pondělního večera do úterního rána pro celou zemi. Počasí se na začátku nového roku podle ČHMÚ v Česku výrazně změní. Ve čtvrtek 2. ledna dorazí studená fronta, která ukončí inverzi panující v zemi několik posledních dní.
08:05Aktualizovánopřed 53 mminutami

V Česku za tři čtvrtletí ubylo obyvatel, nepomohla ani migrace

Počet obyvatel Česka za letošní první tři čtvrtletí klesl o 3300 na 10,897 milionu. Počet zemřelých rekordně převažoval nad narozenými, úbytek obyvatel zmírňovala migrace ze zahraničí. Oproti prvním třem čtvrtletím loňska se letos narodilo výrazně méně dětí, počet úmrtí přitom v podstatě stagnoval. Snížil se počet sňatků, přibylo naopak rozvodů, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 1 hhodinou

Na Mostecku řeší, co s obřím rypadlem

Vedení Ústeckého kraje se rozhoduje, jestli koupí obří rypadlo v hnědouhelném dole na Mostecku. Vzniklo jako prototyp a zůstalo jediným svého druhu. Mohla by z něj být turistická atrakce. Stojí ale v místě, kde časem vznikne jezero. Posunout ho na budoucí břeh by přitom stálo více než stroj samotný.
před 4 hhodinami

Města čím dál častěji omezují odpalování pyrotechniky

Silvestrovské oslavy jsou pro mnoho lidí spojeny i s odpalováním pyrotechniky. Města a obce však čím dál častěji přistupují k jejímu zákazu nebo omezení v určitých lokalitách. Nově se třeba zákaz bude týkat částí Olomouce. Přísnější a jednotná pravidla chce zavést i vláda novelou zákona.
před 6 hhodinami

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
před 6 hhodinami

Přibývající výdejní boxy vyvolávají diskuze o jejich umístění i vzhledu

S rostoucím počtem výdejních boxů si začínají lidé víc všímat toho, kde všude stojí a jak vypadají. Na sociálních sítích se diskutuje třeba o boxu, který vyčnívá před bytovým domem v Brně, nebo o tom, který stojí před historickou budovou sokolovny v Bílovicích nad Svitavou.
před 15 hhodinami

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
včera v 10:30

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
včera v 06:00
Načítání...