Kapsch odmítl ovlivňování mýtného tendru, hrozí žalobami

Provozovatel mýtného systému firma Kapsch odmítla podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru. Proti vyjádřením některých představitelů státní moci se chce bránit právní cestou. Společnost to uvedla v tiskové zprávě, které konkrétní výroky jí vadí, ovšem neuvedla.

Generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Byl to naopak Kapsch, který dlouhodobě a transparentně upozorňoval na podivnosti, které se kolem mýtného tendru děly již od okamžiku jeho vyhlášení. Počínaje předáváním citlivých informací o živém systému komukoliv, manipulací se zadávací dokumentací ze strany ministerstva dopravy, chybějící technologickou neutralitou či znemožněním využít stávající systém, nepochopitelným vynecháním soutěžního dialogu ze strany ministerstva, jež mohl výrazně snížit konečnou cenu, tvrdým politickým nátlakem členů exekutivy na vedení ÚOHS, který vedl až k nominaci vlastního právníka do nezávislé rozkladové komise, až po názorové a rozhodovací veletoče ÚOHS a finále v podobě podpisu nové mýtné smlouvy během několika desítek minut za nestandardního přispění antimonopolního úřadu,“ uvedla firma v prohlášení.

Podle serveru Novinky.cz vyšetřovatelé podezírají ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe a předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje z korupce kolem tendru na pokračování výběru mýta. V něm zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. 

Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se následně obrátil na soud.

V kauze figuruje také místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, který se sešel jak se šéfem Kapsche, tak i antimonopolního úřadu. Svou roli musí vysvětlovat poslancům ve sněmovně. Faltýnek už dříve uvedl, že jeho komunikace s antimonopolním úřadem byla v souladu se zákonem.