Policie ukončila vyšetřování sportovní kauzy. Ničeho jsem se nedopustil, tvrdí Pelta

3 minuty
Události: Policie ukončila vyšetřování sportovní kauzy
Zdroj: ČT24

Policisté ukončili vyšetřování kauzy sportovních dotací. Obvinění se v současnosti mohou seznámit se spisem. Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta společně s někdejší náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou podle detektivů manipulovali s dotacemi. Stíhání čelí další sportovní funkcionáři.

Policejní razie začala v květnu 2017 zadržením šéfa fotbalu Miroslava Pelty a náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové. Oba byli obviněni z manipulací při rozdělování sportovních dotací.

„Finanční podpora projektů nebyla rozdělována prioritně podle splnění předepsaných kritérií, ale podle politického zadání či podle finančního přínosu, případně podle jiné výhody, kterou poskytnutí dotace na konkrétní projekt Miroslavu Peltovi, na něj napojeným osobám a dalším vlivným osobám přinesl,“ napsali policisté předloni do Peltova obvinění.

Žalobci rozhodnou, jestli obviněné pošlou před soud

Téměř po dvou letech vyšetřování končí. Detektivové tento týden ukončili výslechy, jako poslední v kauze vypovídal právě Miroslav Pelta, jehož výslech trval asi dvacet minut. „V předmětné trestní věci policejní orgán v současné době vyrozuměl obviněné a poškozené o možnosti prostudovat spis,“ informoval státní zástupce Ondřej Trčka.

„Seznámení je naplánováno, tuším, na několik týdnů. Pak s tím musí státní zástupce nějakým způsobem naložit,“ komentuje vývoj kauzy advokát jednoho z obviněných Miroslava Jansty Josef Monsport. Žalobci musí rozhodnout, jestli obviněné pošlou před soud.

Pelta s Kratochvílovou se měli podle detektivů o rozdělování dotací domlouvat v pronajatém bytě v centru Prahy. Hlavním důkazem jsou odposlechy. „Jak jsem na začátku říkal i dnes tvrdím jednoznačně, že ničeho nezákonného jsem se nedopustil,“ brání se Pelta.

Janstův advokát bude navrhovat zastavení stíhání

V druhé větvi případu je stíhaný i zmíněný šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Podle policie u někdejší náměstkyně ministryně školství Kratochvílové lobboval při rozdělování peněz proti olympijskému výboru.

Janstův advokát ale oznámil, že bude navrhovat zastavení stíhání. „Nikdy mu nebylo vyčítáno, že by si v oblasti sportu dával nějaké peníze do vlastní kapsy,“ vysvětluje Josef Monsport.

Jediným potrestaným v rámci sítě, kterou policie kolem Miroslava Pelty rozplétala, je pražská soudkyně Sylva Mašínová. Kvůli nadstandardním kontaktům s fotbalovým bossem jí kárný senát snížil plat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 6 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 7 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 12 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...