
UDÁLOSTI: Společné česko-německé hlídky prohlížejí třeba vlaky v pohraničí
Celní kontroly bývaly tradičně věcí toho státu, který je prováděl. I po vstupu Česka do schengenského prostoru obvykle prováděly namátkové kontroly hlídky z toho státu, na jehož území člověk právě byl. Na česko-německé hranici tomu tak ale již není, naopak – standardem jsou smíšené hlídky. Jen chebští celníci mají společné kontroly asi pětkrát za měsíc.
„Výhodou této spolupráce je také to, že kontrolované osoby mohou komunikovat v mateřském jazyce,“ upozornila mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenka Havelková.
Narazit na ně lze zejména ve vlacích; nejenom těch, které jezdí přes hranice, ale i těch, které se k nim přibližují, nebo se naopak vzdalují včetně expresů Cheb–Praha. „Železniční osobní doprava je často zneužívána k nelegální přepravě zboží. Pachatelé ukrývají kontraband v prostorách vlaků,“ uvedla mluvčí celníků.
Sedmičlenné hlídky ve složení tři čeští celníci, tři němečtí a pes hledají ve vozech především drogy, případně také pašované cigarety či alkohol. Pes občas označí některého cestujícího, třeba proto, že má u sebe marihuanu.
Celníky ale zajímají i místa, kde lidé nejsou – třeba odpadkové koše na toaletách. „Pachatel může kontraband zahodit v případě, že uvidí kontrolující hlídku,“ vysvětlil člen jedné ze společných hlídek.
Ne všechny příhraniční hlídky jsou ovšem smíšené. V Německu se lze setkat i s kontrolami policistů v civilu, kteří neváhají důkladně prohledat osobní věci a testovat cestující ve vlacích či na nádražích na drogy.