Kiska převzal na Masarykově univerzitě zlatou medaili. Podle rektora Beka přispěl k uchování masarykovské tradice

Slovenský prezident Andrej Kiska převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity, která slaví sté výročí založení. Podle rektora univerzity Mikuláše Beka přispěl k uchování masarykovské a štefánikovské tradice v české a slovenské politice. Kiska varoval před populismem, šířením nenávisti a nedůvěry ve stát.

Andrej Kiska a Mikuláš Bek
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Andrej Kiska v projevu v aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity vyjádřil úctu k hodnotám svobody, demokracie a úcty k lidským právům, které podle něj univerzita nese od první republiky do současnosti. „Přijímám tuto medaili s vděkem vůči všem, kteří v době poznamenané zklamáním a zahlcené nenávistí vyznávají a praktikují demokratický étos, bez něhož by se ty hodnoty dávno ztratily,“ řekl Kiska. 

Co demokracie buduje roky, si zlo může vzít přes noc

Slovenský prezident v projevu varoval před populismem, šířením nenávisti a nedůvěry ve stát. „Zastánci demokracie a svobodné otevřené společnosti musí být ostražití. Stačí chvíle nepozornosti a to, co demokracii trvá vybudovat roky, si zlo nebo totalita vezme přes noc,“ varoval slovenský státník, který zároveň připomněl, že na škole studuje přes pět tisíc Slováků. 

Také rektor Mikuláš Bek zdůraznil, že svobodný polistopadový režim nemusí být samozřejmostí a že dnes znovu jde o dělbu kontroly a moci ve státě, o toleranci menšinových názorů, o svobodu médií a ochotu pomáhat potřebným.

Andrej Kiska podle Beka nepodlehl ani „šedivému úřednictví“, ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů. Dokázal vyvážit pokoru vůči státnické roli s civilní lidskostí, uvedl Bek.

Slovenský prezident řekl, že se z pohledu mezinárodních ukazatelů úroveň slovenského školství klesá. „Často tak trochu s nadsázkou opakuju, že bych třetinu vysokých škol okamžitě zavřel a peníze investoval do kvalitních vysokých škol s takovou kvalitou, jakou má Masarykova univerzita,“ uvedl.

Financování založené na počtu studentů jednotlivých vysokých škol považuje za problematické. „Takto postavené financování má ten efekt, že jsou tendence nabírat velké množství studentů nehledě na to, jakou mají kvalitu na závěr studia,“ řekl Kiska. „Jaké máme dnes školství, tak to u nás bude vypadat za 20 nebo 30 let. Na Masarykově univerzitě jsou úspěšní absolventi a mnozí z nich přispěli i k tomu, že je Slovensko úspěšná a sebevědomá země,“ zdůraznil slovenský prezident.

Zlatou medaili dostal i princ Charles a Madeleine Albrightová

Velkou zlatou medaili univerzita uděluje zpravidla cizincům za zásluhy o demokracii, lidstvo a vzdělanost. Dosud posledním držitelem byl lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který ji převzal v roce 2011. V minulosti stejné ocenění získali například následník britského trůnu princ Charles, tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová nebo někdejší polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Univerzita vznikla 28. ledna 1919, letos slaví 100 let. Už v pondělí udělila zlaté medaile bývalému rektorovi a dnešnímu předsedovi ODS Petru Fialovi, hudebnímu skladateli Ivu Medkovi, informatikovi Václavu Račanskému a rektoru Univerzity Komenského v Bratislavě Karolu Mičietovi. Oslavy potrvají po zbytek roku.

Andrej Kiska a Mikuláš Bek 12.49 MB