Policisté, hasiči a dozorci si od příštího roku polepší o několik stovek

Policisté, hasiči a příslušníci vězeňské služby si po Novém roce polepší o řádově stokoruny. Ti, kteří vykonávají nejnáročnější práci, mohou počítat s tisícikorunami navíc. Růst jejich tarifů schválila vláda. Podle ministerstva vnitra vzrostou tarify příslušníků bezpečnostních sborů o dvě procenta. Zároveň se zvýší zvláštní rizikový příplatek, a to o šest procent.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Ministerstvo vnitra uvedlo, že chce navýšením platů zejména posílit motivační faktor při náboru nových příslušníků. Nyní mají například policisté, hasiči, celníci či dozorci, kteří jsou ve sboru méně než tři roky a jsou v první tarifní třídě, 17 360 korun měsíčně. Nově by měli dostávat 17 710 korun.

Přidáno dostanou podle ministerstva hlavně příslušníci, kteří nasazují své životy k ochraně životů a majetku. Téměř každý policista v přímém výkonu služby získá do výplaty minimálně o 2500 korun navíc. U nejpočetnější skupiny výjezdových hasičů půjde celkem o navýšení v průměru o 3000 korun. Hasiči sloužící v denním režimu získají do zvláštního příplatku navíc 1600 korun, uvedlo ministerstvo.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že růst platů je důležitou, nicméně jen jednou součástí zajištění profesionálních bezpečnostních sborů. Připomenul, že vláda nedávno rozhodla o přijetí 750 nových hasičů do roku 2021 a o přijetí až tisíce nových policistů, kteří v tuto chvíli policejnímu sboru chybí. „Kromě toho v příštích letech také zásadně porostou investice do obou sborů,“ řekl Hamáček.

Podle návrhu rozpočtu na příští rok plánuje úřad na platy zaměstnanců bezpečnostních sborů a ozbrojených sil v příštím roce vydat zhruba 28,15 miliardy korun. Platy v bezpečnostním sektoru naposledy rostly loni v listopadu, kdy se služební tarify zvýšily o deset procent.