Celníci poprvé odhalili obchod s červeným fosforem. Šlo z něj vyrobit 460 kilogramů drogy

Celníci odhalili nelegální obchod s červeným fosforem, z nějž bylo možné vyrobit 460 kilogramů metamfetaminu. V kauze obvinili dva Čechy a jednoho Vietnamce. Soud trojici poslal do vazby, stíhaným hrozí osm až 12 let vězení. V Česku jde o vůbec první případ tohoto typu.

Červený fosfor nakupovala v nezvyklém množství dvacetiletá Češka, která si na základě svého živnostenského oprávnění pořizovala také další chemikálie.

Za čtvrt roku si podle celníků takto dokázala sehnat 156 kilogramů fosforu, 200 kilogramů jódu, 140 litrů kyseliny fosforečné, 37 litrů kyseliny chlorovodíkové, 30 litrů toluenu a 20 litrů metanolu. Z takového množství fosforu by bylo možné nelegálně vyrobit celkem 460 kilogramů metamfetaminu.

Fosfor slouží jako katalyzátor

Při domovních prohlídkách u zadržené trojice objevili celníci a Národní protidrogová centrála metamfetamin a finanční hotovost. „Soudce na zadržené osoby uvalil vazbu a jsou obviněny z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Červený fosfor je jednou z modifikací chemického prvku fosfor. Kromě svého omezeného legálního použití (výroba sirek, pyrotechniky) je v České republice velice často zneužíván jako katalyzátor při nelegální výrobě metamfetaminu. Podle zákona o prekurzorech drog je veden jako „výchozí látka“. 

Čeští a slovenští protidrogoví experti se proto na spotřebu a dostupnost červeného fosforu v obou zemích zaměřili a usilují o zpřísnění podmínek pro jeho obchod v celé EU. Své stanovisko už přestavili pracovní skupině při Evropské komisi.