Za otravou krve ve frýdlantské nemocnici může být lidská chyba, odhaduje ministerstvo

Za otravou krve devíti lidí ve frýdlantské nemocnici stálo nejspíš lidské selhání. Podle ministerstva zdravotnictví je to nejpravděpodobnější varianta. Stav pacientů hospitalizovaných v Liberci a Jablonci nadále zůstává vážný, komplikace se ale u žádného z nich neprojevily.

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný. V režimu intenzivní péče v liberecké nemocnici ale ještě několik dnů zůstanou. „Žádný z pacientů není v přímém ohrožení života,“ řekl České televizi lékařský ředitel liberecké nemocnice Jaromír Hons.

Po operaci ve Frýdlantu se náhle zhoršil zdravotní stav u devíti pacientů, osm z nich ve vážném stavu převezla záchranná služba do Liberce, devátého do Jablonce nad Nisou. 

Mimo anesteziologicko-resuscitační oddělní (ARO) a jednotku intenzivní péče (JIP) je zatím jeden z pacientů, který leží v liberecké nemocnici. „Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžadují pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend,“ uvedl primář ARO v Liberci Dušan Morman.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou hotové možná už v pátek odpoledne, Morman ale předpokládá, že budou spíš až po neděli.

Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. Případem se zabývá i policie.

„Největší pravděpodobnost je kontaminace nitrožilní cestou, tedy anestetikem, které bylo použito. Máme štěstí, že byť kontaminace vedla ke zcela zásadnímu klinickému postižení, tak se klasickými léčebnými metodami povedlo stav pacientů dramaticky zlepšit,“ uvedl v pátek dopoledne pro Českou televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

  • Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku.

Podle něj je málo pravděpodobné, že by se chyba stala už při výrobě léčiv, v takovém případě by se pravděpodobně stejné komplikace objevily i v jiném zdravotnickém zařízení.

Příznaky otravy má devět ze šestnácti pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Lékaři jim operovali například koleno, žlučník nebo pohlavní orgány. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

„Podle našich dosavadních neoficiálních informací se bakteriologické příčiny vyšetřeními u pacientů nepotvrdily, což by mělo znamenat, že k infekci nedošlo v rámci operačního zákroku. Nicméně stále čekáme na kompletní výsledky testů,“ řekla v pátek mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová.

„Považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,“ uvedla již ve čtvrtek mluvčí. Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy.   

Nemocnice Frýdlant přestala kvůli uzavření operačního sálu v souvislosti s otravou poskytovat akutní chirurgickou péči. Pacienti musí do Liberce.