Ministr obrany vyznamenal 22 odbojářů a veteránů z druhé světové válce i novodobých misí

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) u příležitosti Dne válečných veteránů a výročí konce první světové války udělil 22 lidem nejvyšší vyznamenání svého resortu, Záslužný kříž ministra obrany. Jsou mezi nimi lidé bojující ve druhé světové válce i vojáci zranění v novodobých zahraničních misích české armády.

Ministr obrany Lubomír Metnar předal Záslužný kříž III. stupně praporčíku Vladimíru Šupovi
Zdroj: ČTK Autor: Michaela Říhová

Záslužný kříž druhého stupně dostal kapitán Viktor Pattia, velitel 10. strážní roty, která střeží afghánskou leteckou základnu Bagram, kde letos v srpnu zahynuli čeští vojáci. Patia byl oceněn za to, že i po složité situaci po incidentu jednotka pokračovala v plnění úkolů. Stejné vyznamenání dostal nadporučík Daniel Píša za vynikající plnění úkolů v zahraniční operaci.

Záslužný kříž třetího stupně dostalo 15 lidí především za zásluhy během druhé světové války. Čtyři z oceněných, Jan Šimčík, Lukáš Hirka, Vladimír Šupa a Ivan Vorel utrpěli zranění během novodobých misí české armády. Záslužný kříž ministra obrazy třetího stupně in memoriam dostal Pravoslav Batěk, Jakub Ficel, Lydie Horálková, Jan Pavlačka a František Starý. 

Záslužný kříž ministra obrany
Zdroj: ČTK

Vyznamenaným pamětníkem druhé světové války je například Vladimír Stěpanovič Hrozný, voják Rudé armády, který se zúčastnil osvobozování Československa a poté se v něm usadil. Záslužný kříž ministra obrany III. stupně obdrží také Danuše Ištoková, která byla s dalšími partyzány zatčena gestapem a viděla popravu svého otce.

Ceremoniál se konal v Národním památníku na Vítkově. Vzpomínalo se nejen na vojáky a odbojáře z druhé světové války, ale i na novodobé oběti válečných konfliktů, především čtyři české vojáky zemřelé v minulých několika měsících v Afghánistánu. 

Záslužný kříž ministra obrany ČR se od roku 1997 uděluje vojákům a občanským zaměstnancům armády za statečnost, odvahu, úspěšné velení v boji, zásluhy na bojových operacích, vzorné řízení vojsk, vzorné plnění povinností, reprezentaci armády a za jiné významné zásluhy.