Rath nakonec nebude ani zastupitel v Hostivici, jeho mandát zrušil soud

Bývalý středočeský hejtman David Rath, který je nepravomocně odsouzen za korupci, nakonec nezasedne ani v zastupitelstvu Hostivice u Prahy. Rozhodl tak krajský soud, protože část kandidátů uskupení Zdravá Hostivice neměla v době voleb trvalý pobyt v Hostivici. Rath byl lídrem tohoto uskupení a v komunálních volbách původně uspěl jako jediný. Stejný víkend se neúspěšně ucházel o senátorské křeslo za obvod Litoměřice.

David Rath
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Proti vzniku Rathova mandátu bylo podáno několik stížností, kterými se soud zabýval. Nakonec dospěl k závěru, že Rathovo křeslo patří volební straně Středočeši2012, která tak bude mít šest místo původních pěti zastupitelů. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na úřední desce soudu, na které upozornil server Aktuálně.cz.

Předsedkyně senátu Olga Stránská v usnesení uvedla, že při zjišťování výsledků voleb nelze přihlížet k osmi kandidátům volební strany Zdravá Hostivice, kteří ke dni konání voleb neměli na území města hlášený trvalý pobyt, ani k hlasům, které byly pro tyto kandidáty odevzdány.

Rath v reakci uvedl, že počká na písemné vyhotovení a pak se případně obrátí na Ústavní soud. Má prý k dispozici právní rozbor upozorňující na fakt, že Krajský soud v Praze i některé jiné krajské soudy v minulosti obdobné stížnosti odmítaly. Argumentovaly údajně tím, že stížnosti měly být podány proti kandidátce, nikoliv proti výsledku voleb. „Bude se potřeba podívat na to, v čem je rozdíl, a na základě toho bude potřeba právní úvaha, jestli není naplněna možnost podání ústavní stížnosti,“ uvedl bývalý hejtman.

Rathovo uskupení přišlo rozhodnutím soudu o tisíc hlasů 

Komunální volby v Hostivici vyhrálo uskupení HOme - Hostivice město se šesti mandáty. Druzí byli Středočeši2012.cz v čele se současným starostou Jaroslavem Kratochvílem, kteří získali původně pět křesel.

Rathova Zdravá Hostivice skončila na sedmém místě se ziskem jednoho mandátu, o který ale rozhodnutím soudu přichází. Uskupení bývalého hejtmana má totiž po přepočtu místo 2513 hlasů (5,21 procenta) jen 1532 hlasů, což k překročení pětiprocentní hranice pro vstup do zastupitelstva nestačí.