Babiš nepodpoří milionovou dotaci pro svaz bojovníků, organizace čelí kritice za vyznamenání Ondráčka

Premiér Andrej Babiš (ANO) nepodpoří návrh, aby Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) dostal v příštím roce z rozpočtu 6,3 milionu korun. Uvedl to v rámci interpelací. Svaz čelí kritice za to, že udělil pamětní medaili Za vlast a za svobodu poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu. Kromě interpelací se poslanci věnovali také situaci kolem prodeje ostravské hutní společnosti ArcelorMittal, proti kterému protestují odboráři společnosti.

„Nevím, kdo navrhl 6,3 milionu, já určitě s tím nebudu souhlasit,“ uvedl předseda vlády. Babiš upozorňoval, že spolupráce ČSBS s ministerstvem obrany trvá už od roku 2011, kdy byl ministrem Alexandr Vondra (ODS), a že je na ministru obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO), aby se k tomu vyjádřil.

„Ten spolek se rozhodl, jak se rozhodl, je to jejich rozhodnutí, oni o tom rozhodují,“ uvedl Babiš k vyznamenání Ondráčka. Reagoval tak na dotaz poslance ODS Jakuba Jandy, který se pozastavil nad tím, že svaz má stejně jako letos dostat šestimilionovou částku. Podle Babiše ale svaz dostal letos jen 280 tisíc korun, loni to prý bylo 40 tisíc korun.

Medaile pro Ondráčka vzbudila vlnu kontroverzí, protože komunistický poslanec zasahoval v lednu 1989 jako člen policejního pohotovostního útvaru proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989. 

Počátkem března byl Ondráček zvolen předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jeho zvolení vyvolalo demonstrace, jejichž účastníkům vadila Ondráčkova předlistopadová minulost. Po čtyřech dnech Ondráček na předsednictví rezignoval.

Prodej ArcelorMittal: Vláda má podle poslanců chtít po novém majiteli plán investic

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek Evropské komise se musí některých podniků zbavit, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu. Firemní odbory ale poslaly komisi námitky proti prodeji ostravské huti. 

Sněmovní debatu prosadil poslanec KSČM Leo Luzar. Návrh zdůvodnil tím, že situace v podniku dospěla do kritického stavu, zaměstnanci jsou v nejistotě a nevědí, jaký bude postup české vlády. 

Sněmovna nakonec vládu vyzvala, aby hájila u Evropské komise s maximálním nasazením české zájmy s přihlédnutím k zájmům zaměstnanců firmy tak, aby huť koupil takový zájemce, který zajistí její udržitelný rozvoj i udržitelný rozvoj celého regionu. Vláda má také požadovat po zájemci o koupi předložení konkrétního plánu a závazků investic do této huti. 

Britská firma Liberty House má koupit i podniky v Rumunsku či Itálii

Novým vlastníkem ostravského podniku se má stát britská firma Liberty House, která patří do indické skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance indického podnikatele Sandžíva Gupty. Liberty má koupit i podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii.

V úterý společnost Liberty House uvedla, že je na převzetí ostravské hutě i dalších evropských hutí ze skupiny ArcelorMittal finančně dobře připravena. V Ostravě chce pokračovat v připraveném investičním plánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
před 1 hhodinou

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu, řekl místopředseda Smeru

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu jen proto, že si to přeje český premiér Petr Fiala (ODS), uvedl v pondělí místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Smer Richard Takáč k dopisu předsedy české vlády. Ten požádal svého slovenského kolegu a šéfa Smeru Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval návrh osmnáctého balíku protiruských sankcí. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz.
před 2 hhodinami

Začátek týdne přinese bouřky a třicet stupňů, pak se ochladí

Začátek týdne přinese bouřky a teploty kolem třiceti stupňů Celsia. Na jihu Moravy dál platí výstraha kvůli vedru, teplota tam v pondělí vyšplhá na tropických 32 stupňů. V polovině týdne pak v celé zemi přijde ochlazení, které potrvá do víkendu. Týden doprovodí přeháňky.
před 4 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 5 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 15 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 16 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 16 hhodinami
Načítání...