Za loupežnou vraždu a pokus o zabití dalších tří lidí dostali exmanželé Janákovi doživotí

Doživotní trest vězení uložil soud v Hradci Králové Jaroslavu Janákovi a jeho bývalé manželce Petře. Osmadvacetiletou ženu a o dva roky staršího muže potrestal za loupežnou vraždu muže u Lázní Bělohrad na Jičínsku, za přípravu či pokusy o vraždy dalších tří lidí a za nedovolené ozbrojování. Jejich komplic dostal osm let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Komplic, třiačtyřicetiletý Martin Herzán, po dohodě s Janákovými pojistil pro případ úrazu či úmrtí třicetiletého muže, aby z jeho smrti měli peníze. Podle obžaloby manžele k likvidaci pojištěného naváděl. Své činy chtěli maskovat jako dopravní nehody.

Jaroslavu a Petře Janákovým hrozilo 15 až 20 let vězení, případně trest výjimečný, pro který se v případě někdejších manželů hradecký krajský soud rozhodl. Herzánovi hrozilo do 20 let vězení. Janákovi se rozvedli až po zadržení policií.

Soud: Riziko opakování činu je vysoké

„Soud se ztotožnil s obžalobou, nemáme důvod skutky překvalifikovat. Riziko, že by trestnou činnost opakovali, je vysoké,“ řekl předseda senátu Jiří Vacek. Podle něj zákrok policie zřejmě zabránil tomu, aby zabíjeli dál. „Měli dohromady dluhy minimálně 750 tisíc korun, nerozpakovali se zastřelit člověka kvůli 34 tisícům,“ uvedl Vacek.

Rozhodující pro uložení doživotí byly závěry znaleckého posudku z oboru psychologie, z nichž podle Vacka vyplynulo, že resocializace u Janákových je těžká, nebo spíše vyloučená. „Posudky na oba jsou docela mrazivé. Ochrana společnosti musí převažovat, musí být preferována před osobnostními pocity obžalovaných, protože takto chladnokrevně provedenou trestnou činnost nevidíme každý den,“ uvedl Vacek.

„Uložení doživotního trestu podle našeho názoru odpovídá všem zákonným hlediskům a hlavně tomu, že je potřeba chránit společnost před obdobnými individui, jako jsou Janákovi,“ dodal předseda senátu.

U komplice Herzána soud zohlednil, že nebyl dosud trestaný a k činu manžele „jen“ navedl. Dostal osm let vězení.

Janák se proti trestu odvolal

Rozsudek není pravomocný, Janák se odvolal. Janáková, Herzán i státní zástupkyně Lenka Faltusová si ponechali lhůtu. „Všechny podmínky pro uložení tohoto výjimečného trestu jsou u obou obžalovaných dány,“ řekla státní zástupkyně Faltusová.

Nejzávažnější zločin Janákových se stal 31. července 2017, kdy zavraždili padesátiletého muže. Jeho tělo bylo nalezeno loni v srpnu na poli u Lázní Bělohrad. Vylákali ho na opuštěné místo, zastřelili ho a ukradli několik desítek tisíc korun. Čin se podle spisu stal v autě za jízdy poblíž místa, kde se později našlo tělo. Janák řídil a Janáková střílela.

Jaroslav a Petra Janákovi u soudu
Zdroj: ČTK

Vraždě předcházely čtyři skutky, které měly podle soudu společný motiv – finanční zisk pachatelů. Všichni tři obžalovaní se podle spisu podíleli na pokusu o vraždu třicetiletého muže, kterého manželé zaměstnávali v herně v Nové Pace na Jičínsku. Poté, co Herzán v roce 2016 sepsal s mužem pojistnou smlouvu na úraz či smrt, Janákovi se ho údajně pokusili dvakrát zavraždit.

Nejdříve ho měl Janák v noci vylákat na opuštěnou silnici, kde ho vysadil, z místa odjel, pak se vrátil a najížděl na něj. Poškozený vyvázl se zraněním. Podruhé mu před řízením auta zřejmě nasypali do kávy lék na spaní. Když usnul, Janák údajně za přítomnosti manželky auto odbrzdil, to sjelo ze silnice a havarovalo. Herzán se kvůli těmto činům zodpovídal z návodu ke dvěma vraždám a manželé z dvojnásobného pokusu o vraždu.

Janákovi jsou viněni z přípravy dalších dvou vražd, oběťmi měli být muži, které si vybrali na internetu a pod záminkou nabídky sběratelských předmětů je chtěli vylákat na odlehlá místa a zabít je. Jeden na schůzku přijet nemohl a druhý si zachránil život tím, že zavolal, že nemá peníze a nabízené předměty chce nejprve vidět.

Janák se na policii k většině případů přiznal, Janáková doznala jen vraždu a Herzán vinu odmítl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat - ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly - sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 36 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 45 mminutami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 1 hhodinou

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 3 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 5 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 6 hhodinami
Načítání...