Soud zprostil obžaloby policistu, který autem zahradil cestu motorkáři. Ten se těžce zranil

Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu zprostil obžaloby policistu Šimona Vaice, který byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Jeho jednání podle soudu není trestným činem, šlo o donucovací prostředek úměrný nebezpečnosti jízdy řidiče motocyklu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.

Video Události
video

Události: Soud zprostil obžaloby policistu, který autem zahradil cestu motorkáři

Motorkář, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti. „Důkazy nesmí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Záznamy jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. „Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku,“ dodal soudce.

Podle soudce nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený. Policisté motocyklistu podezírali z toho, že má zákaz řízení, který skutečně měl. Navíc řídil pod vlivem alkoholu.

„Zákon počítá s tím, že osobě, vůči které bude donucovací prostředek použit, bude způsobena újma. Připouští, aby ta újma byla nepřiměřená. Protože při odvrácení útoku musí být použita razantnější síla, než je síla útočníka, aby mohlo být dosaženo cíle,“ doplnil soudce.

Podle soudce by ale bylo vhodné, aby se ministerstvo vnitra či policie více věnovali problematice takových zásahů a školení policistů. „Zarazilo mě, když jsem se dotazoval na proškolování v takových situacích, jak byli svědci váhaví a jakým způsobem, až skoro marně, lovili z paměti situace, kdy to nacvičovali,“ uvedl v odůvodnění rozsudku. Dodal ale, že právě obžalovaný proškolen byl, o čemž svědčí i listinné důkazy.

Podle žalobce řidič motocyklu neměl šanci reagovat

Podle žalobce Michala Muravského policista autem nevytvořil zátaras, ale náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat. Použití donucovacího prostředku podle něj musí být výsledkem rozvahy.

„V žádném případě nesmí být impulzivní reakcí na jednání jiného, jakkoliv je toto jednání zavrženíhodné,“ uvedl před soudem Muravský. Úvaha obžalovaného byla podle něho chybná. Žalobce pro Vaice navrhoval podmíněný trest.

Podle obhájce policisty Josefa Kopřivy si ale motorkář musel být vědom toho, že může k nějaké srážce dojít. „To, že jel 130, byla jeho volba a musel počítat s tím, že se mu v této rychlosti může něco přihodit,“ řekl právník.

Trasa, kde se policie snažila dohnat motorkáře Tomáše Berku
Zdroj: ČT24

Obhájce policisty doplnil, že podle něj byl motocyklista potenciálním vrahem. „On mohl kohokoliv během té jízdy zabít. Jak by se potom veřejnost tvářila, že policie nezakročila? Musel počítat s tím, že proti němu policie zasáhne,“ uvedl Kopřiva.

„Tam na nějaké dlouhé rozmýšlení nebyl čas, protože jsem se snažil ochránit lidi v Praze.“

Šimon Vaic

pražský policista

Právní zástupce motorkáře u soudu žádal o shovívavost pro policistu. Ten podle něj sice měl být uznán vinným, soud ale měl upustit od potrestání. Zároveň také stáhl požadavek na náhradu škody pro zraněného muže.

Policistu podpořily desítky kolegů

Policista Šimon Vaic je stále ve službě. Novinářům ještě před verdiktem soudu zopakoval, že si za svým zákrokem stojí. Dodal, že pokud by byl za zákrok odsouzen, bude to mít na další práci policistů vliv.

Před soud ho přišly podpořit motorkáři a také desítky kolegů. Někteří z nich měli na znamení solidarity na pažích uvázané modré stuhy.

Shromáždění na Vaicovu podporu svolala Unie bezpečnostních složek. Organizátor Aleš Lehký souhlasil s tím, že soudní rozhodnutí do budoucna ovlivní chování policistů při zákrocích. „My v tom vidíme obrovský důsledek dovnitř policie, protože opravdu ti kluci si rozmyslí, jakým způsobem budou tyto zákroky provádět dál,“ řekl Lehký.

„Pro mě je to pozitivní zpráva v tom, že lidé, co ujíždějí, tak nemají vždy vyhráno.“

Šimon Vaic

pražský policista

Policejní prezident odmítl kriminalizaci zákroků

Vaicovi v posledních dnech vyjádřili podporu i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zástupci vedení Policie ČR i policejní prezident Tomáš Tuhý.

„Kriminalizace policejních zákroků se v poslední době bohužel stává jakýmsi trendem. Jestliže chceme, aby policisté dělali dobře svou práci, vymáhali právo a bojovali za spravedlnost, musí mít pevnou oporu nejen v zákonech, ale i ve svém vedení, v justičních orgánech i veřejnosti. Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči,“ uvedl na Facebooku Tuhý.

GIBS svůj postup hájí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ale v úterý odmítla, že by policistu účelově kriminalizovala. Policisté na místě nehody podle dřívějšího vyjádření policejního mluvčího nenašli ani známku po brzdné stopě motocyklu. Inspekce ale vycházela ze znaleckého posudku, podle kterého řidič nemohl policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu.

Motorkář tak srážce podle posudku nemohl zabránit. „Bylo tak porušeno omezení stanovené ustanovením § 53 odst. 5 zákona o Policii ČR, tedy aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nezpůsobil újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání,“ vysvětloval mluvčí GIBS Martin Strouhal.

Strouhal upozornil i na to, že inspekce postupovala v trestním řízení v souladu s právním názorem dozorujícího státního zástupce. „Tento právní názor je v dané trestní věci pro GIBS závazný,“ dodal mluvčí.