Dřív bylo branné cvičení, teď je třeba výcvik v informační gramotnosti, říká bezpečnostní expert

27 minut
Otakar Foltýn v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Hybridní hrozby nespočívají v příjezdu tanků, ale v hrozbě radikalizace části obyvatelstva, prohlásil v Interview ČT24 bezpečnostní expert Otakar Foltýn s tím, že v řadě zemí je navíc společnost rozdělená, takže pak stačí ovlivnit její malou část. Stát bude podle Foltýna zranitelný, jestliže nesvede naučit své vlastní občany důsledně zvažovat, co je a není pravda.

„Problém je, že takzvané hybridní hrozby jsou do značné míry vedeny tak, abyste je v případě potřeby mohl zapřít nebo minimálně rozmlžit. Na přednáškách pro to používám krásné české slovo 'rozplizlé'. Hrozba nespočívá v tom, že k vám přijedou tanky, ale že se začne radikalizovat část vašeho vlastního obyvatelstva,“ uvedl Foltýn. Je však také otázka, nakolik jde o vnitřní vývoj a nakolik se uplatňuje vliv zvenčí.

Ovlivňování obyvatel skrze hybridní válku funguje v různých zemích odlišně. „Hrajete na národní mýty, národnostní cítění, ekonomickou situaci. V některých případech stačí ovlivňovat řády jednotek procent. Pokud se podíváte na volební výsledky ve spoustě zemí, tak je to kolikrát padesát na padesát. Pak toho moc nepotřebujete,“ přiblížil.

Z využívání hybridních útoků Západ často obviňuje Rusko a představitelé NATO právě kvůli Moskvě letos vyjádřili ambici posilovat odolnost vůči tomuto typu hrozeb. Nezaspal v tomhle ohledu Západ? „Je to konflikt, kdy autoritativní moc, která má rychlejší možnost rozhodování, soutěží s demokratickými systémy, které jsou založeny na svobodě slova, na volném přístupu k informacím. To vás dělá zranitelnými, pokud nechcete dělat totéž co druhá strana – a to my nechceme,“ poznamenal Foltýn.

Pokud se neporazíme my sami, oni nás porazit nemohou, tvrdí

Za nejlepší strategii při obraně proti hybridním hrozbám označuje bezpečnostní expert zdrženlivé sebevědomí. „Nesnažit se dohnat radikalismus druhé strany, to by byl nekonečný řetězec čím dál horších situací,“ míní Foltýn.

Upozorňuje, že v případě Ruska je hrozba obsažena v jeho vojenské doktríně: v prvním bodě, kde hrozby definuje, je Severoatlantická aliance. „To jsme i my. Pokud si ale tímhle způsobem necháme říct, že jsme nepřátelé, tak je otázka, jestli musíme říkat totéž. Nemusíme, ale měli bychom si být vědomi toho, že nás tímto způsobem označuje mocnost, která má ekonomický výkon na úrovni Itálie. Pokud se neporazíme my sami, porazit nás nemohou,“ dodal.

Foltýn míní, že jsme se ocitli v informačním věku a je potřeba naučit občany, že v obrovském množství informací si musí vybírat a že musí důsledně zvažovat, co je a není pravda. Jinak bude země zranitelná. „Stejně jako v minulosti jsme měli branné cvičení proti zbraním hromadného ničení, teď potřebujete 'výcvik' v podobě vzdělávání v oblasti informační gramotnosti,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 6 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...