Soud začal řešit kauzu fanoušků, kteří v tramvaji napadli Afričana. Hrozí jim až osm let vězení

Obvodní soud začal projednávat loňský případ, kdy měli fotbaloví fanoušci Olomouce při cestě na zápas v tramvaji urážet a napadat Afričana. Za ublížení na zdraví, hanobení rasy a za výtržnictví hrozí trojici mladíků až osmileté vězení. Muži však svou vinu odmítli – incident naopak líčili tak, že muž tmavé pleti ohrožoval jednoho z dalších fanoušků. Hlavní líčení bude pokračovat v listopadu výslechem svědků.

Video Události
video

Soud začal řešit napadení muže tmavé pleti fotbalovými fanoušky

Muži cestovali na zápas s pražskými Bohemians. Obžaloba tvrdí, že v tramvaji číslo 6 společně s dalšími lidmi napadli muže pocházejícího z Afriky, a to nejprve slovně. „Pokřikovali na něj, že by se měl vrátit do Afriky, že je černá huba,“ uvedla státní zástupkyně.

Podle ní fanoušci následně na muže hodili dva citrony a jeden na něj vymačkali. Když se snažil chránit, údajně ho napadli pěstmi a kopáním a zhmoždili mu hlavu a nos, takže se muž musel nechat ošetřit na chirurgii. Z napadení si navíc odnesl posttraumatickou stresovou poruchu.

Muž si také stěžoval, že řidička přivolala policii až na jeho opakované výzvy, většina cestujících v tramvaji pak odmítla jeho žádost o poskytnutí svědectví.

Podle policie jsou mladíci coby ultras rizikové osoby 

Mladíci ale svou vinu odmítli: „Není to pravda, nezúčastnil jsem se toho. Toho černocha jsem si nevšiml. Až když jsem vystupoval,“ řekl Štěpán Černín. Popsal, že z chodníku viděl, jak se muž potýká s fanouškem na podlaze tramvaje. „Ten černoch toho kluka pořád držel v kravatě, jako by ho škrtil,“ dodal.

Tomáš Satora připustil, že se do poslední části incidentu zapojil, když se prý snažil fanouškovi pomoci a tahal ho za bundu a nohu z tramvaje ven. Třetí obžalovaný Josef Richard Uhlík podle svých slov z potyčky neviděl vůbec nic. 

Obžalovaní jsou zatím netrestaní, podle státní zástupkyně však v minulosti čelili různým přestupkovým řízením, mimo jiné za fyzické napadení v baru, za bitku s jinými fanoušky, za používání pyrotechniky, za rasistické nadávky nebo za napadení hokejového pořadatele. Policie je jakožto členy skupiny Ultras pokládá za rizikové osoby.

Napadený muž vypovídal pod skrytou identitou 

Poškozený programátor, který v Praze žije deset let a má doktorský titul, vypovídal skrytý v oddělené místnosti a pod smyšleným jménem. Česky popsal, že z útočníků měl a má obrovský strach.

„Na zastávce I. P. Pavlova nastoupila velká skupina lidí. Hned si mě všimli a začali na mě pokřikovat. Říkali: špinavý negře, nemáš tu co dělat, zpátky do Afriky, jsi ošklivý, fuj. Přitom skandovali velmi nahlas a společně, že černoši a Židi mají jít do plynu. Křičeli, že fašismus je dobrá věc,“ vzpomínal.

Na nadávky a házení citronů nereagoval, mladí muži se však k němu prý postupně přiblížili a začali do něj strkat. „Chytil jsem jednoho z nich za bundu a dal jsem mu ruku kolem kotníku, abych se za něj mohl schovat. Ostatní mě začali bouchat do hlavy, do hrudníku, břicha. Tahali mě ze sedadla na schody, přitom mě stále bouchali pěstmi a kopali nohama,“ řekl soudu.

Policie napadeného muže po lékařském ošetření převezla na místní oddělení, kde mu ukázali záznamy fanoušků z tribuny ze zápasu, který se právě konal. „Asi sedm jsem jich poznal a policisté je zadrželi ještě v průběhu zápasu.“ Všichni pak skončili na policejní služebně.