Imunitní výbor začal jednat o vydání komunisty Zdeňka Ondráčka

Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve středu začal projednávat policejní žádost o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Případ se týká Ondráčkových výroků vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Výbor debatu po zhruba 45 minut dlouhém jednání přerušil do 25. září, na kdy byli pozváni také vyšetřovatel případu a státní zástupce. Poslanci do té doby mají příležitost nahlédnout na policii do spisu.

Video Události
video

Události: Vydání poslance Ondráčka začal řešit sněmovní výbor

Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že zpravodajem případu se stal poslanec Marek Benda (ODS). „Dohodli jsme se, že budeme chtít nahlédnout do spisu, součinnost máme předběžně dohodnutou. Mělo by být v tomto a příštích dvou týdnech umožněno,“ konstatoval Grospič.

Do sněmovny dorazily anonymní e-maily, které podle kuloárních informací obsahují části spisu o Horáčkovi, jenž vedla komunistická Státní bezpečnost (StB). „Já to nemohu komentovat, protože jsem vázán mlčenlivostí, ale mohu potvrdit, že přišla řada dokumentů a se všemi byli členové výboru seznámeni,“ uvedl Grospič.

Pokud nebudou součástí policejního spisu, nemohou být takové materiály předmětem rozhodování výboru, dodal.

Ondráček nařkl Horáčka ze spolupráce se Státní bezpečností

Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho koncem loňska nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou StB. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo.

Video Studio ČT24
video

Výbor přerušil jednání o vydání poslance Ondráčka

Výbor přerušil jednání o vydání poslance Ondráčka

Komentátor Petr Holub k jednání o vydání poslance Ondráčka

Komentátor Petr Hartman k jednání o vydání poslance Ondráčka

Příštího jednání výboru by se měl podle Grospiče vedle vyšetřovatele a státního zástupce účastnit i Ondráček. „Jsou zváni postupně, byl by standardní postup jednání, jako byl v jiných případech,“ uvedl.

Jak rychle poté výbor dospěje k doporučení pro plénum sněmovny, bude záležet na zpravodajské zprávě a dalších záležitostech, uvedl Grospič.

Do spisu se chystá nahlédnout například Helena Válková (ANO). Podle některých členů výboru ale není nutné se spisem se seznámit. „Domnívám se, že tady jsou věci jasné,“ uvedl Marek Výborný (KDU-ČSL). Rovněž občanská demokratka Miroslava Němcová uvedla, že případné možnosti seznámit se s ním patrně nevyužije.

Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) označil případ obecně za vážný. „Narážíme na hranici poslanecké indemnity, tedy imunity na projevy. Rozhodnutí výboru a sněmovny bude vytvářet určitou zvyklost,“ podotkl. Poukázal také na to, že Horáček by mohl žádat zadostiučinění v civilním procesu. Civilní žalobou by záležitost řešil Miroslav Kalousek (TOP 09). „Nikdy bych nepoužil trestní právo,“ zdůraznil.

Grospič svůj názor na případ podobně jako někteří další poslanci sdělit nechtěl. Výborný ale soudí, že imunita poslance by měla být úzká a v tomto případě by se měla vztahovat jen na výroky pronesené ve sněmovně. Spíše by se přikláněl k doporučení Ondráčka ke stíhání vydat.