Omítka mu nestačila. Sprejer poničil Prachovské skály

Škody způsobené sprejerem v Prachovských skalách na Jičínsku jsou nevyčíslitelné. Neznámý pachatel tam na dvou místech okrajové části skal zvané Babinec postříkal barevnými spreji pískovcové bloky. Správa majetku rodiny Schliků, kterým skály patří, zvažuje bezpečnostní opatření.

Video Události
video

Události: Vandal poničil stěnu v Prachovských skalách

Každé poškozené místo pískovcového masivu má asi dva až tři metry na délku a necelý metr na výšku. „Jeden je větší, jeden menší. Můj soukromý názor je, že bez poškození povrchu skály to odstranit nejde. Snad by to šlo nějakým kartáčem, zkrátka technicky. Chemické čištění je nesmysl. Otázka je, jestli se do toho vůbec pouštět. Nejraději bych toho pachatele chytil, aby to tím kartáčkem na zuby vyčistil,“ řekl Vladimír Tekverk ze správy majetku rodiny Schliků.

Nechat zarůst mechem?

Nic takového ve skalách nepamatuje. „Objevují se vyryté nápisy, ale tohle je možná ještě horší, je to více vidět,“ dodal. Nemožnost využití chemického způsobu odstranění nápisu potvrzuje i archeolog a speleoantropolog Petr Jenč. „Ani hloubkové zbroušení určitě není to pravé,“ dodává.

Podle jeho názoru by nebylo od věci nechat potíž být estetickým problémem, při němž se nenaruší povrch masivu. Má za to, že přirozené pokrývání skály mechem a lišejníkem by mohlo povrch skály zpevnit a nakonec i narušit barvu. „To by byla otázka let až desetiletí,“ upřesnil.

Video Studio ČT24
video

Odborník: Nejšetrnější by zřejmě bylo nechat barvu zarůst mechem

Případem vandalství v Prachovských skalách se zabývá policie. Škoda je předběžně vyčíslena na více než 5000 korun, podle Tekverka je ale nevyčíslitelná.

„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro možné spáchání přečinu poškození cizí věci, za což provinilci v případě dopadení a prokázání viny hrozí až tříletý trest odnětí svobody,“ uvedl mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Nabízí se bezpečnostní opatření

Správa skal nevylučuje ve skalách vznik bezpečnostního opatření proti vandalům. „Uděláme to ve spolupráci s horolezci, které to také pořádně namíchlo. O co půjde, nebudu blíže specifikovat,“ dodal Tekverk.

Prachovské skály leží asi sedm kilometrů severozápadně od Jičína a patří do turisticky atraktivního Českého ráje, který leží v Královéhradeckém a z části v Libereckém kraji. Prohlídkové okruhy v Prachovských skalách jsou zpoplatněné.

V minulosti byly Prachovské skály součástí Velišského panství, které Schlikové získali už v 17. století po zavraždění Albrechta z Valdštejna při konfiskaci a novém dělení vévodova majetku. Skalní město patřilo šlechtickému rodu až do dubna roku 1948. Vrácení skal se Schlikové dočkali při restituci na počátku 90. let. K provozování prachovského skalního města se šlechtický rod naplno vrátil v roce 1999. Do té doby jej zajišťovali členové Klubu českých turistů.

K vandalství na unikátech dochází i ve světě 

Podobný případ řešili loni na podzim třeba i ochranáři v Krkonoších. Vandalové tehdy poničili ústí Albeřické jeskyně uprostřed první zóny národního parku, Karlův most se zas stal jejich terčem v únoru 2016.

Vandalové jsou hrozbou pro kulturní dědictví a přírodu všude ve světě. V chilském jeskynním komplexu překryly letos barevné spreje přes tisíc let staré malby a nevratně je poškodily. Kamenné útvary vznikaly v Údolí goblinů v americkém státě Utah miliony let. Trojice mladíků jeden zničila během pár sekund a video triumfálně umístila na sociální síť.