Kraje nabídnou peníze medikům a studentům zdravotnických škol. Finance míří i na fakulty

Karlovarský kraj spustí od nového školního roku stipendia pro studenty medicíny. Podporu studentů středních zdravotnických škol chce v průběhu příštího roku odstartovat také Jihomoravský a Liberecký kraj, aby v regionu udržel budoucí lékaře a zdravotníky. Několikatisícová stipendia nyní nabízí už sedm krajů. Peníze navíc dostanou od státu i lékařské fakulty.

Studentům zubního a všeobecného lékařství, porodního asistentství nebo třeba fyzioterapie nabídne Karlovarský kraj od září až 24 tisíc korun za školní rok. Novým stipendijním programem určeným pro vysokoškoláky chce Karlovarsko bojovat s nedostatkem lékařů a specialistů v regionu. Získané peníze si totiž musí studenti odpracovat v některé z krajských nebo městských nemocnic.

Nedostatek zdravotnických pracovníků začal kraj řešit už před dvěma roky, a to nabídkou stipendií pro středoškoláky. Studenti středních zdravotnických škol mohli získat tisíc až dva tisíce korun za pololetí.

Letos ale kraj zpřísnil podmínky. Dříve mohli středoškoláci žádat o motivační a prospěchové stipendium, s novým školním rokem ale kraj ponechá jen prospěchová. Nárok na peníze tak bude mít pouze student s prospěchem do 1,5. „Nechceme, aby děti dostávaly peníze jen za docházku, ale především proto, aby se snažily o lepší studijní výsledky,“ vysvětlila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Liberecký kraj láká zdravotní sestry

Zatímco Karlovarský kraj podporu u středoškoláků omezuje, Liberecký ji zavádí. Přestože je v kraji zdravotních sester relativní dostatek, chtějí jejich počet ještě zvýšit. „Usilujeme spíše o rozšíření kapacit a lepší územní dostupnost,“ přiblížil mluvčí kraje Filip Trdla. Koncem tohoto školního roku proto vyhlásí pro studenty Ošetřovatelství motivační a prospěchová stipendia. 

Takzvaně „za docházku“ mohou středoškoláci od září získat až pět set korun měsíčně, v pololetí za prospěch do 2,0 rovných tisíc korun. Podobný projekt chce spustit od pololetí i Jihomoravský kraj. Studentům posledních ročníků středních zdravotnických škol by mohl měsíčně vyplatit stipendium až tři tisíce korun.

Nedostatek zdravotníků řeší většina krajů

S dlouhodobým nedostatkem praktických lékařů, zdravotních sester i specialistů se potýká většina krajů. Podpora ve formě závazných stipendií pro studenty středních, vyšších odborných nebo vysokých škol už funguje v sedmi krajích, další dva ji chtějí spustit.

„Celorepublikový problém ovlivňuje více faktorů. Jedná se zejména o nastavený systém vzdělávání specializované způsobilosti lékařů, kapacitu lékařských fakult a skladbu studentů, dále legislativní záležitosti jako požadavky na minimální počet personálního zabezpečení zdravotnických zařízení nebo omezení práce přesčas,“ doplnil vedoucí oddělení zdravotní správy Kraje Vysočina David Talpa.

Video Události
video

Lékařské fakulty dostanou v září mimořádný příspěvek

Stát chce přidat lékařským fakultám

Ještě během září proto mají dostat mimořádný příspěvek i lékařské fakulty. Ze 135 milionů korun bude část určená i na přijímání dalších studentů. Od příštího roku by pak každá fakulta měla zvýšit kapacity o patnáct procent.

Vláda tím chce řešit nedostatek lékařů. Kolik peněz skutečně získají, ale děkani ani měsíc před zahájením výuky nevědí. Resort o rozdělení sumy mezi fakulty teprve rozhodne. Školy už nicméně nyní mají jasno v tom, že s vyšším počtem studentů musí navýšit i počet pedagogů. V Brně například nyní připadá na jednoho učitele témař sedmnáct studentů. Ideální počet podle ministerstva zdravotnictví je přitom sedm.