V Horní Kalné odlili tunovou královnu Alžbětu II. I s trůnem

Socha královny Alžběty II. v nadživotní velikosti z české slévárny se nově vypíná nad hrdým Albionem. Bezmála rok na ní pracovali řemeslníci z Horní Kalné na Trutnovsku, při čemž na ně osobně dohlížel autor monumentu, sochař Douglas Jennings. Dílo odhalili ve městě Gravesend v hrabství Kent východně od Londýna v parku poblíž místa, kde se Temže vlévá do moře.

Video Události
video

Události: V Horní Kalné byla odlita socha britské královny Alžběty

Věrná podoba, skoro jako na fotografii. Autorem nejnovější sochy královny Alžběty II. je dvaapadesátiletý anglický sochař Douglas Jennings, člen Královské společnosti sochařů.

„Léta pracoval v muzeu Madame Tussaud a dělal voskové figuríny. Musel se s žijícími celebritami osobně setkávat, pozorovat jejich gesta, detaily tváří,“ vysvětlila Vladana Vajsová z umělecké slévárny v Horní Kalné.

Socha britské panovnice na trůnu váží skoro tunu. Autor osobně dohlížel na její dokončení. Až do poslední chvíle odmítal jakékoliv rozhovory. „Jsem neuvěřitelně spokojený. Slévárnu znám velmi dobře. Celá jejich práce je opravdovým řemeslným uměním,“ svěřil se sochař, když se dílo zdařilo.

Video Odhalení sochy královny Alžběty II.
video

Odhalení sochy královny Alžběty II.

Zdroj: ČT

Železná lady jedině s kabelkou

V Horní Kalné odlili i další Jenningsova díla, třeba sochu někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové přezdívané Železná lady. Kolem sochy se v Británii strhla polemika. Příbuzným vadí, že političce chybí typická kabelka. Odmítají proto vydat souhlas k odhalení pomníku před pěti lety zesnulé státnice.