„Byl bych rád, kdyby Miroslav Poche upozadil své osobní ambice a neposkytoval bojovná mediální prohlášení, aby ujistil veřejnost, že bude ministrem,“ řekl Zimola Právu. „Pokud je zastáncem nové koaliční vlády, jak sám tvrdí, měl by ji podpořit i z pozice řadového člena strany.“
Někdejší jihočeský hejtman má za to, že je veřejnost debatami o personálním obsazení ministerstva zahraničí unavená a stojí v první řadě o funkční vládu s důvěrou. ČSSD podle něj musí brát ohledy na názor premiéra Andreje Babiše (ANO), komunistů i prezidenta Miloše Zemana.
Náhradník? Podle Zimoly Kohout, Chmelař nebo Kaucký
Pocheho, jehož vládní angažmá odmítá jak Pražský hrad, tak KSČM (na jejímž hlasování zisk důvěry menšinového kabinetu ANO a ČSSD stojí), by podle Zimoly strana mohla nahradit někdejším úřednickým ministrem zahraničí Janem Kohoutem, vládním tajemníkem pro evropské záležitosti Alešem Chmelařem nebo bývalým náměstkem z Černínského paláce Lukášem Kauckým.
Vedle uvedených jmen Zimola v minulosti zmiňoval i případné opětovné angažmá bývalého šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka, který v současnosti vede sněmovní zahraniční výbor. Neúspěšný lídr ČSSD pro poslední poslanecké volby ale svou novou účast ve vládě odmítl. Mediální spekulace pak zmiňovaly i amerického ambasadora a někdejšího šéfa zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka.
Poche se ambicí vzdávat nehodlá
Poche, který by měl ve vládě reprezentovat pražskou organizaci sociálních demokratů, ovšem Zimolovu výzvu odmítl a trvá na své vládní účasti. „Nechci komentovat soukromé názory bývalého hejtmana. Cítím silnou podporu z ČSSD včetně předsedy Hamáčka,“ řekl serveru Novinky.cz a na dotaz, zda se postu ministra nevzdá, odpověděl: „Takovou možnost nezvažuji.“
Pobídku stranické dvojky pak odmítl i šéf sociálních demokratů. „To je osobní názor pana Jiřího Zimoly,“ prohlásil Hamáček. „Problém chci řešit, ale snad všichni pochopí, že není možné ho řešit v řádu hodin. Vyžaduje to jednání a bude to nějakou dobu trvat.“
Termín, dokdy by měla ČSSD křeslo v Černínském paláci plnohodnotně obsadit, není stanoven, podle Zimoly ale i sám Hamáček ví, že se dvě ministerstva zároveň nedají řídit dlouhodobě.
Statutární místopředseda by proto uvítal, kdyby měl Lidový dům o ministerstvu zahraničí jasno do 11. července. Tehdy má ve sněmovně proběhnout očekávané hlasování o důvěře Babišově druhé vládě. Hamáček ale předpokládá, že se předsednictvo ČSSD k obsazení ministerstva zahraničí sejde „spíš až po jedenáctém“.