Dbalý popřel, že by Na Homolce vládla korupce. Stěžoval si na „zombie život“

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý ve svém závěrečném projevu u Městského soudu v Praze prohlásil, že pod jeho vedením v nemocnici nedocházelo ke korupci ani žádné jiné trestné činnosti. Bylo podle něj „zhola nemožné“, aby vedení nemocnice rozhodovalo o projektech proti vůli dalších orgánů. Kdy padne verdikt, zatím není jasné. V nejbližších dnech budou pokračovat závěrečné řeči dalších obžalovaných.

Vladimír Dbalý
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Obžaloba viní Dbalého spolu s dalšími šesti lidmi ze zmanipulování zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Dbalý díky tomu údajně vybral na úplatcích přes 27 milionů korun. Hrozí mu až deset let vězení.

U soudu Dbalý řekl, že zakázka na digitalizaci chorobopisů, za niž nemocnice zaplatila 146 milionů korun, šla prý „zcela mimo“ něj. K nákupu gama nože za 140 milionů korun měl blíž. Hájil se však tím, že společnost Transkontakt Medical byla jediným dodavatelem, který mohl přístroj pro nemocnici pořídit.

Video Události
video

Dbalý se cítí nevinný. Svůj deník označil za fikci

Advokát obžalovaného Jozefa Kalavského, který byl v klíčovém roce 2009 jednatelem dodavatele, v úterý u soudu uvedl, že cena zaplacená za gama nůž nebyla přemrštěná, a poukazoval při tom na nákup uskutečněný v Rakousku za podobnou částku.

Všechny nemocniční zakázky podle Dbalého procházely „zaběhnutými řídícími mechanismy“. „Nikdy nebylo možné, aby se členové vedení rozhodli, že realizují projekt jenom proto, aby se nějakým způsobem obohatili,“ řekl neurochirurg a doplnil, že takové jednání by zkrátka bylo příliš viditelné.

Diář s detaily schůzek

Dbalý ve své závěrečné řeči zmínil i své zápisky, které se staly hlavním důkazem obžaloby. Státní zástupce Zdeněk Matula je označoval za ředitelův diář, v němž si zaznamenával detaily konspiračních schůzek a zmanipulovaných zakázek.

Zatímco Dbalý zápisky označil za „pomatený“ text, který nezobrazuje reálný sled událostí, jeho někdejší náměstek a spoluobžalovaný Michal Toběrný jej označil za detailní a systematicky psaný. Účelem textu mohlo být podle Toběrného případné vydírání osob, jež považoval Dbalý za soupeře v mocenském boji ve vedení nemocnice.

Na závěr hlavního líčení si Dbalý stěžoval na to, že v důsledku trestního stíhání žije v posledních letech „zombie život“ a nemá příliš důvodů k radosti. Také obvinil státního zástupce Matulu z manipulací, ohýbání, a dokonce i porušování zákonů. „Myslím, že si to mohu dovolit, protože mi moc možností nezbývá,“ dodal.

Podle Dbalého jeho situaci dále zhoršuje i „kontinuální mediální lynč“, který je podle něj v mnoha případech řízený. Dodal, že jde o osobní domněnku založenou na nashromážděných informacích. Skutečnost, že policie v jeho ukrytém kufru našla hotovost, zlato a poštovní známky v celkové hodnotě 34,5 milionu korun, Dbalý v závěrečné řeči nekomentoval.

Kvůli údajné korupci čelí bývalý ředitel nemocnice ještě dvěma dalším trestním stíháním. V dubnu začal městský soud projednávat případ týkající se smluv na poskytování právnických služeb uzavřených mezi lety 2008 a 2011. Ve třetí kauze související mimo jiné s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie ještě nebyla předložena obžaloba.