Bělobrádek k církevním restitucím: Ani náhrada za ukradená vodňanská kuřata by se nedanila

Bouřlivá diskuse se rozpoutala ohledně zdanění církevních restitucí v pondělních Událostech, komentářích. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek zkoušel moderátora z cen zemědělské půdy, místopředseda komunistů Stanislav Grospič se snažil hovor stočit k Francii 19. století. Oproti tomu šéf lidovců Pavel Bělobrádek naznačil, že protivníci jsou pod vlivem psychotropních látek.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Spor o zdanění církevních restitucí se znovu rozhořívá

Komunisté dali další podmínku pro podporu možné vlády. Chtějí po ANO a ČSSD, aby se schválilo zdanění církevních restitucí. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona se budou bránit u Ústavního soudu. Restituce jim měly vrátit majetek zabavený komunisty a zaplatit to, co vrátit nejde. Kritici tohoto kroku tvrdí, že finanční náhrady byly nadhodnocené.

„Chceme zdanit ty náhrady, které jsou součástí majetkového vyrovnání, a chceme je zdanit klasickou devatenáctiprocentní daní. Tak, jak tento příjem nabíhá, by se průběžně danil,“ popsal Stanislav Grospič. Prohlásil, že Francouzská republika katolické církvi odňala majetek na přelomu 19. a 20. století a nebyl vyrovnán: „Prostě jí ho odňala a církev začala od nuly.“

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek dává návrhu jen malou šanci na úspěch, protože pokud by prošel, napadla by jej zřejmě ústavní žaloba. „Když vám někdo něco ukradne, a pak vám to částečně vrátí a za zbytek dostanete nějaké odškodnění, tak toto odškodnění se v žádném případě nezdaňuje. To je jako kdyby vám někdo ukradl kamion vodňanských kuřat, a pak jste z toho museli zaplatit daň z příjmů. To je prostě nesmysl,“ prohlásil Bělobrádek. Zároveň upozornil, že lidovci v době, kdy se církevní restituce schvalovaly, nebyli ve vládě.

Podle Stanislava Grospiče byl zákon stanovující náhrady postaven na odhadu, přičemž otázka rozsahu majetku je sporná.

„My jsme se podívali na výpočet, a přestože říkáme, že co bylo ukradeno, by mělo být vráceno, tak také říkáme, že v reálných cenách, a ne tunelem pana Kalouska, protože cena 44,50 korun za metr čtvereční půdy (…), já jsem jí kupoval mnoho a reálné tržní ceny se tehdy pohybovaly v průměru za 10 až 15 korun za metr,“ souhlasí s komunisty Faltýnek s dodatkem, že obdobné je to u lesní půdy.

Spor o výpočty náhrad neutichá

Pavel Bělobrádek ale výpočty náhrad nepovažuje za špatné, upozornil, že je vypočítávalo několik vysokých škol. Také podotkl, že předmětem výpočtů není pouze zemědělská a lesní půda, ale že Jaroslav Faltýnek záměrně neřekl, že součástí výpočtů jsou třeba také lukrativní parcely v Praze, kde za metr čtvereční lze utratit i desítky tisíc korun. 

Faltýnek se ale ohradil, že má k dispozici výpočty obsahující všechny druhy pozemků, a že když mluví o ceně za zemědělské pozemky, trvá na zhruba čtyřnásobném předražení. I přesto považuje předseda lidovců otevírání tématu zdanění restitucí za oživování mrtvol, které porušuje princip právní platnosti uzavřených smluv.

„Problém je, že náhrady jsou za nevydaný majetek, za ten, který by vydán nemohl být, a také za to, že stát již nebude přispívat církvím a náboženským společnostem jako dosud. Dosud jim státní rozpočet vyplácel peníze, a to přestane. Aby se mohly připravit, že bude odluka nejenom formální, ale i finanční, dostávají náhrady,“ upozornil Bělobrádek.

Jaroslav Faltýnek odmítá, že by se hnutí ANO jen přidávalo k tématu, kterým komunisté i sociální demokraté oslovují a utvrzují své jádrové voliče. „Jde o peníze. Peníze daňových poplatníků, a pokud se podaří zákon přijmout a zdanit tento příjem, přinese to peníze do státního rozpočtu,“ jmenuje Faltýnek hlavní argument hnutí ANO.

Církve a spolky? Něco neproduktivního, co vytváří klaky se sudetskými Němci 

Stanislav Grospič souhlasí a trvá na tom, aby se každá koruna získaná případným zdaněním náhrad přesunula do rozpočtu na sociální náklady. „A ne do něčeho neproduktivního, co tady bude potom vytvářet nějaké klaky a spolufinancovat sblížení se sudetskými Němci, jak jsme teď měli možnost vidět v Brně a v Praze, co probíhalo tento víkend. (…) Jsou propojeni, je to zcela zřejmé, tlak je evidentní, často to používají jako argument a přes nejrůznější nadace a spolky se z toho financují různé aktivity,“ prohlásil Grospič v Událostech, komentářích k podpoře svého tvrzení o propojenosti církví a sudetských Němců.

„Myslím, že by lidé měli chodit do Událostí, komentářů, ale nebýt pod vlivem psychotropních látek, možná by to diskusi trochu zlepšilo,“ reagoval Pavel Bělobrádek, na což mu Stanislav Grospič opáčil, aby si vzpomněl na své výlety na sudetoněmecké srazy. „Pak bych mu doporučil, co sám řekl,“ dodal na Bělobrádkovu adresu místopředseda komunistů.