Faltýnkovo stíhání skončilo, protože chyběly důkazy o úmyslu. Babiš zůstává obviněn

5 minut
UDÁLOSTI: Pokračující trestní stíhání Andreje Babiše na přípravě nové vlády nic nemění
Zdroj: ČT24

Pro nedostatek důkazů zastavil státní zástupce trestní stíhání pěti lidí z kauzy Čapí hnízdo – je mezi nimi i místopředseda politického hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Z vyjádření státního zastupitelství ale vyplývá, že rozhodnutí nemusí být definitivní. Vyřízení stížností proti obvinění navíc nerozuzlilo zásadní politickou otázku. Neuspěl s ní totiž předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš. Jeho trestní stíhání pokračuje, což ovlivňuje i koaliční vyjednávání se sociálními demokraty.

Policie původně obvinila v případu Čapího hnízda jedenáct lidí. Stále stíhá sedm z nich, čtyři lidé ale uspěli se stížností a státní zastupitelství jejich stíhání zastavilo. Jak naznačila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová, jde o rozhodnutí, které platí v daném okamžiku.

Stíhání čtyř lidí nepokračuje proto, že policie zatím nedodala důkazy, že dotyční úmyslně napomáhali domnělému podvodu, když ve svých funkcích ve vedení firmy ZZN Pelhřimov a samotné farmy odsouhlasili její prodej manželce a dětem tehdejšího majitele holdingu Agrofert a nynějšího premiéra v demisi Andreje Babiše.

„V tuto chvíli, za této důkazní situace podle státního zástupce není možné tyto osoby trestně stíhat,“ řekla Štěpánka Zenklová.

Státní zastupitelství pouze potvrdilo, že stíhán už není Jaroslav Faltýnek. „K dalším jménům obviněných se nevyjadřujeme,“ zdůraznila mluvčí Zenklová. Deník Právo však uvedl, že jde rovněž o bývalého manažera farmy Luďka Kalivodu a Zdeňka Kubisku s Janem Platilem, kteří spolu s Faltýnkem zasedali v představenstvu firmy ZZN Pelhřimov, která Čapí hnízdo prodala.

V tom případě by mezi stíhanými zůstali současný premiér v demisi, jeho manželka Monika Babišová, dcera Adriana Bobeková, syn Andrej Babiš a švagr Martin Herodes a bývalí členové představenstva Farmy Čapí hnízdo Josef Nenadál a Jana Mayerová.

Babiš počká, co řeknou právníci

Státní zástupce se Babišovou stížností proti trestnímu stíhání zabýval půl roku. Proces zdrželo opakované nabytí imunity, ale i další stížnost obviněných, která mířila přímo na státního zástupce Jaroslava Šarocha. Tu ale nakonec stáhli.

Jak premiér v demisi a kandidát ANO na předsedu příští vlády na situaci zareaguje, není zatím zřejmé. „Moji právní zástupci analyzují rozhodnutí, které má 60 stran. Potom mě obeznámí s dalším postupem,“ řekl Andrej Babiš. Státní zastupitelství k zamítnuté stížnosti nechce nic říct, nesdělilo ani důvod, proč tak rozhodlo.

Babiš pak roli, kterou mu vyšetřovatelé přičítají v kauze údajně neoprávněného získání padesátimilionové dotace, odmítá. „Mohu jenom znovu potvrdit, že jsem nespáchal žádný podvod, nic jsem neudělal, nic jsem neukradl. Nebyla žádná korupce a je to čistě politická kauza,“ shrnul svůj postoj.

Stíhání zůstává hlavním tématem koaličních jednání

Opoziční politici považují rozhodnutí státního zastupitelství za potvrzení nezávislosti vyšetřování. „Nahrává tomu, že to skutečně není komplot určený ke zničení hnutí ANO,“ míní předseda Pirátů Ivan Bartoš. Jak ale podotkl Marek Benda (ODS), „problém Andreje Babiše zůstává“.

S tím se musí vyrovnat i ČSSD, která jedná o vstupu do vlády, již by Babiš vedl. Koaliční jednání se točí mimo jiné kolem otázky, zda Babiš odstoupí v případě, že by byl nepravomocně odsouzen. „Vzhledem k tomu, že zůstává problém, že pan premiér je stále trestně stíhán, tak to na našem postoji nic nemění,“ řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

KSČM, která by měla vládu menšinové koalice ANO a ČSSD podpořit, potom zdůrazňuje, že je pro ni klíčová presumpce neviny. „Změnilo se jenom to, že se ukázalo, že část toho obvinění státní zástupce nepřijal,“ poznamenal šéf strany Vojtěch Filip. 

K problematice trestního stíhání premiéra se strany vrátí v pondělí. Půjde o hlavní bod závěrečného jednání o nové vládě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 25 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 33 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 4 hhodinami
Načítání...