Ministerstvo chce, aby celníci mohli vyšetřovat trestnou činnost. ANO si buduje armádu, míní opozice

Ministerstvo financí opět navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Vyplývá to z návrhu novely zákona o celní správě a novely trestního řádu, kterou předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Kritici návrhu ale mluví o zbytečném rozmělňování kompetencí. Obávají se i možného vzniku rivality mezi policií a celníky.

Celníci by podle návrhu mohli vyšetřovat trestné činy od ledna 2021. Ministerstvo pro ně také požaduje rozšíření pravomocí na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je to jen u DPH a spotřebních daní. Návrh chce dát celníkům také pravomoc prověřovat i trestné činy navazující na daňovou trestnou činnost, jako je například praní špinavých peněz.

Působnost pověřených celních útvarů by podle návrhu nebyla výlučná, ale společná s policií. „Autoritou, která v konkrétním případě určí, jaká složka se bude na úkonech v trestním řízení podílet, bude dozorující státní zástupce,“ stojí v předloze. 

Ministerstvo v materiálu opět poukazuje na to, že záměr souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. Podle úřadu by se tím zjednodušilo, zrychlilo a zefektivnilo trestní řízení. 

Celníci mohou už nyní při odhalování daňové kriminality třeba nasazovat s povolením soudu odposlechy a provádět domovní kontroly. Po nashromáždění důkazů ale musí kauzy předat policistům. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení. Pokud by návrh prošel, mohli by u daňových trestných činů vést celníci celé šetření včetně návrhu na obžalobu.

Většina sněmovních stran je proti

Předloha ale podporu zřejmě nezíská. Proti návrhu se v anketě ČTK vyslovili zástupci ČSSD i komunistů, kteří vedou rozhovory o podpoře vlády ANO. „Mám za to, že pokud možno nemají existovat paralelní policie, které by se mohly dostávat do vzájemných konfliktů anebo spolu soutěžit. Vhodnější cestou se mi zdá existence specializovaných útvarů uvnitř policie,“ uvedl šéf sněmovního klubu ČSSD Jan Chvojka.

„Celní správa může tyto věci už dnes prošetřovat v první fázi trestního řízení – dublovat ale roli policie nemusí být efektivní. Složky navíc mohou spolupracovat v rámci daňové Kobry,“ připomenul speciální jednotku, ve které policie s celníky spolupracuje, poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Podle zástupců středopravicových stran i Pirátů jde také o nesystémový krok. Vláda v demisi podle nich navíc nemá k takovým krokům ani mandát. Předseda Pirátů Ivan Bartoš by považoval za daleko efektivnější, aby při ministerstvu financí vznikl útvar, který bude řešit daňové úniky velkých korporací. „Lidi, kteří mají zkušenosti z celní správy, by tam nabral,“ poznamenal.

Celní správa
Zdroj: ČT24

ODS považuje jakékoliv další rozšiřování pravomocí celníků za nebezpečné. „Šlo by o budování alternativní policie, konkurence k tomuto represivnímu orgánu. Důvěřuji v této problematice Policii ČR,“ uvedl poslanec ODS Jan Skopeček. Lze podle něj jen domýšlet, jakou má návrh souvislost s personálními změnami při reorganizaci policie a konflikty v předchozí vládní koalici. 

Podle předsedy SPD Tomia Okamury jde o odbornou záležitost, kterou je třeba prodiskutovat. „Faktem je, že finanční delikty v historii šetřila finanční správa, a to právě kvůli specifické odbornosti nutné pro porozumění finančním kauzám,“ myslí si.

Kritici se báli koncentrace moci v rukou Babiše

Ministerstvo přišlo s návrhem už v srpnu 2016, kdy byl současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ministrem financí. Tehdy k návrhu uvedlo, že obdobná situace jako v Česku, kdy celníci figurují pouze v přípravném řízení, je i v Irsku, Bulharsku, Švédsku nebo Nizozemsku. Naopak u všech sousedů Česka, ale například i ve Finsku, Francii, Itálii, Řecku nebo v Maďarsku se celníci účastní celního řízení v dalších fázích vyšetřování. 

Nakonec ale tehdy úřad od návrhu ustoupil, protože pro něj nezískal podporu v tehdejší sněmovně. Proti byla opozice, ale i vládní ČSSD. Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chtěl místo rozšíření pravomocí celníků vytvořit speciální útvar – finanční policii. Upozorňoval navíc, že návrh jde i proti práci daňové kobry.

Opozice se tehdy obávala hlavně velkého posílení moci ministra financí. „Ministr Babiš si vytváří svoji vlastní policejní složku, a to, nutno říct, složku bohatě vybavenou a dost schopnou,“ uvedl tehdy například místopředseda strany Úsvit – národní koalice Martin Lank.

Návrh naopak podpořil prezident Miloš Zeman. „Pokud celníci budou rovněž stíhat daňové úniky stejně jako finanční policie, bude to jenom dobře, protože tady budeme mít dva soutěžící útvary,“ prohlásil v srpnu 2016.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 25 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 9 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 9 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 15 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...