„Vybavuji si, když mi přistál v počítači nebo se v médiích objevil další případ, že někdo zemřel. Dohledávali jsme po republice rozesetý závadný alkohol z našeho zdroje a lidé nám při tom umírali pod rukama,“ vzpomíná na jednu z největších tragédií spojenou s nelegální výrobou lihovin v Česku vedoucí vyšetřovacího týmu Metyl František Urbánek.
Plamínky smutečních svící metanolové aféry zažehlo září roku 2012. Třetího září zemřel v Havířově muž poté, co se napil alkoholického nápoje, který v sobě obsahoval jedovatý metylalkohol; látku, jež při vysoké koncentraci zabíjí. S dvaašedesátiletým mužem podlehla otravě i jeho o tři roky mladší partnerka.
Strach přiznat nelegální nákup ztěžoval vyšetřování
Kauza Metanol si od září 2012 do února 2014 v Česku vyžádala celkem osmačtyřicet životů. Nejvíce otrav zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde zemřelo třiadvacet lidí, smrtelné otravy se ale vyskytly ve všech čtyřech moravských krajích, dále na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji i v Praze.
„Kromě toho, že jsme v rámci vyšetřování museli odhalit celou distribuční síť i centrum, odkud látka byla distribuována, zabývali jsme se také otázkou, jakým způsobem to uchopit po stránce důkazní,“ přibližuje vyšetřování Jindřich Kučera, koordinátor činnosti krizového týmu ve Zlínském kraji.
František Urbánek pak vysvětluje, že policisté vždy museli prokázat, kde se který člověk ke kontaminovanému alkoholu dostal. „Celou naši činnost ztěžoval strach lidí přiznat, že prostě někde na černém trhu koupili alkohol, který se prodával v PET lahvích a různých obalech,“ vypráví vedoucí týmu Metyl.
Vláda zareagovala příkladně
Aby bylo možné v trestním řízení dokázat, že konkrétní lahev se smrtící látkou pocházela z dotyčné distribuce, museli vyšetřovatelé v zahraničí nakoupit speciální počítačové vybavení, které v Česku neexistovalo. „V tomto případě musím vyzdvihnout fantastickou reakci tehdejší vlády, která bez prodlení uvolnila finanční prostředky, aby bylo možné přístroje zakoupit,“ chválí tehdejší trojkoaliční vládu Petra Nečase Jindřich Kučera.
Sám kabinet na vlnu úmrtí reagoval 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích, který vyhlásil tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Omezení prodeje se týkalo destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od třiceti procent.
Situace však dále eskalovala a o dva dny později byla vyhlášena prohibice plošná: ministr vydal zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od dvaceti procent na celém území Česka a 20. září zakázal vývoz alkoholu od dvaceti procent.
Ke zmírnění prohibičních opatření v Česku došlo koncem září 2012 a poslední omezení padla až v říjnu 2013.
František Urbánek také podotýká, že náročnost kauzy spočívala v nutnosti dvou simultánně běžících činností, kterým se policisté v rámci vyšetřování museli věnovat. Na jedné straně řešili procesní věci okolo lidí podezřelých a obviněných z obchodování s metylalkoholem, a zároveň s tím pátrali po lahvích kontaminovaných smrtící látkou, které distributoři šířili po celé zemi.
„Kauza Metyl dle mého názoru prokázala sílu policie. Ta v té době v rámci svých prostředků vynaložila obrovské úsilí na dohledání závadného alkoholu ve spolupráci s ostatními státními orgány,“ vyzdvihuje František Urbánek práci celé policie a Jindřich Kučera zdůrazňuje, jak příkladná a okamžitá byla tehdy spolupráce policistů s úředníky, složkami záchranného systému i s justicí.
Dozvuky do dneška
Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Poškozených, včetně zemřelých, je asi sto čtyřicet. Mnozí z nich jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených například oslepla.
Poslední člověk, jehož úmrtí je přímo spojováno s prodejem nelegálně vyráběného alkoholu, zemřel na konci února 2014 v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Osmapadesátiletý muž ze Žďárska podle policistů pil závadný alkohol u svého známého. Několik případů otrav metanolem se však objevilo i později, ovšem nikdy nebylo potvrzeno, že by měly něco společného s metanolovou kauzou.
Podle zpráv z podzimu 2013 se nepodařilo najít asi dva tisíce litrů zřejmě z patnácti tisíc litrů nebezpečného alkoholu. Například v létě 2014 zajistili zlínští celníci při kontrole v areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku pět set lahví absintu s etiketou společnosti Vapa Drink, které obsahovaly až třicet procent jedovatého metanolu.
„I v dnešní době se mohou ještě občas objevovat někde zapomenuté lahve, ať už v nějakém skladu, ve sklepě, v domácnosti. Takže bych byl obezřetnější, pokud nevím, odkud lahev pochází, zda skutečně ještě nejde o dozvuk této kauzy,“ nabádá i dnes k jisté míře opatrnosti Jindřich Kučera.