Děkujeme ústavním soudcům, že ubyde chorob, říká Jan Pirk

92 minut
Jan Pirk: Díky rozhodnutí ÚS o protikuřáckém zákoně ubyde chorob
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí Ústavního soudu, který ponechal v platnosti hlavní část takzvaného protikuřáckého zákona, přinese úbytek chorob spojených s důsledky kouření. Těmito slovy ocenil z lékařského hlediska verdikt soudců přednosta kardiocentra pražského IKEM Jan Pirk, který byl hostem Devadesátky ČT24. Podle jeho slov ho samotného překvapily statistiky, které jasně na pokles hospitalizací ukazují.

„Rozhodnutí Ústavního soudu pro nás bude mít řadu kladných vlivů, protože když přijdeme domů z restaurace, nebudeme muset dát šatstvo provoněné tabákem rovnou do prádla. Určitě budeme mít, a už se to ukazuje podle prvních časných výsledků, pokles chorob horních dýchacích cest, astmatu, ale i ischemických chorob srdečních,“ řekl v Devadesátce ČT24 kardiochirurg Jan Pirk.

Dodal, že i jeho samotného výsledky překvapují, ale nejde jen o data z Česka, ale i ze zahraničí.

Pirk reagoval na středeční rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který nezrušil úplný zákaz kouření v restauracích a hospodách. V zákoně o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (tzv. protikuřácký zákon) pouze provedl dílčí škrty. Ve svém nálezu ÚS zrušil zákaz pít alkohol u činností, při nichž by člověk mohl ohrozit sebe sama, a zúžil zákaz prodeje tabáku a alkoholu na akcích pro děti.

Revizí zákona, jehož přijetí v květnu 2017 provázela bouřlivá diskuse, se ústavní soudci zabývali z podnětu 20 senátorů víc než rok. Zástupci senátorů vítají, že případnou další úpravu kouření v restauracích soud nechal na zákonodárcích.

Pneumoložka Milada Šípková dává Janu Pirkovi za pravdu – podle jejích slov se ve statistikách projevuje v Česku to, co se už projevilo v jiných zemích. „Klesá množství pacientů hospitalizovaných s akutním koronárním syndromem, pacientů s onemocněními horních cest dýchacích včetně exacerbace astmatu,“ potvrzuje.

Z dlouhodobého hlediska vidí přínos protikuřáckého zákona v prevenci vzniku závislosti na kouření u nedospělých.

První statistiky mluví o výrazném poklesu hospitalizací

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se nejvýrazněji projevil zákaz kouření v restauracích a na dalších místech u lidí mladších 60 let. Statistici srovnali počet hospitalizací v červenci až listopadu roku 2016, kdy ještě protikuřácký zákon neplatil, a ve stejném období roku 2017, kdy již protikuřácké restrikce v praxi fungovaly.

Kvůli srdečnímu infarktu skončilo v nemocnici po zavedení protikuřáckého zákona o 13 % méně lidí oproti předchozímu roku. Celkový úbytek se pohyboval kolem 700 případů. Počet hospitalizací kvůli angině pectoris klesl přibližně o 7 tisíc případů, což představuje úbytek o 16 %, a hospitalizací kvůli astmatu ubylo o 11 % u mladších lidí. Šlo zhruba o 10 tisíc případů.

Každá cigareta škodí cévám

Přednosta kardiocentra pražského IKEM Jan Pirk zdůraznil, že každá jednotlivá vykouřená cigareta už se v organismu projevuje škodlivě. Při vykouření cigarety se totiž tepna podle jeho slov stáhne a odloupne se z její vnitřní stěny výstelka, čímž se tepna stává náchylnou k trombóze.

„Na rozdíl od rakoviny plic, kdy musí člověk vykouřit desetitisíce cigaret, aby si ji zaručeně vyvolal, každá jedna cigareta takto funguje,“ podotkl Pirk.

Sám se prý ve své praxi s přílišným odklonem od kouření u pacientů nesetkává. Když se jich před operací ptá, zda už přestali kouřit, dostane třeba odpověď, že před osmi hodinami.

Jako nejilustrativnější ukazatel škodlivosti kouření uvádí známý kardiochirurg to, že když lidé kouřit přestanou, přiberou na váze. „Protože jejich organismus byl předtím chronicky otrávený, najednou začne všechno fungovat normálně a lidem se začne dobře dařit a spraví se,“ vysvětluje Jan Pirk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 5 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 5 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 5 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 16 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 16 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 17 hhodinami
Načítání...