Jako kravku na pastvu. Rath označil pouta pro obviněné za barbarství, chce 30 tisíc

Někdejší středočeský hejtman David Rath před obvodním soudem pro Prahu 2 označil používání pout při vedení obviněných do soudních síní za barbarství a přežitek komunistického režimu. Od státu se za tuto podobu eskorty domáhá třicetitisícového odškodnění; podle svých slov si v poutech cestou do soudní síně připadal, jako když vedli „kravku na pastvu“.

Video Události
video

Táhli mě jako kravku na řetězu, stěžoval si Rath u soudu

Podle Ratha by k soudu neměli být vedeni v poutech obvinění, kteří nejsou nebezpeční. Prohlásil také, že tento způsob předvedení před soud likviduje princip presumpce neviny, jelikož si veřejnost musí myslet, že je takový člověk vinen.

„Chtěl bych, abychom se přizpůsobili řadě evropských zemí, kde lidé, kteří nejsou nebezpeční sobě a svému okolí, jsou k soudům víceméně doprovázeni příslušníky vězeňské služby a nemají pouta a řetězy. U veřejnosti tak není vytvářen dojem, že jde o těžké zločince a že jejich vina je jasná, když se s nimi takhle zachází,“ řekl Rath. Smyslem žaloby je podle něj zatlačit na stát, aby se stávající praxí něco udělal.

David Rath původně požadoval i šedesát tisíc korun za náklady, které mu údajně vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Tuto část žaloby loni v říjnu pravomocně zamítl pražský městský soud. Požadavek za vedení v poutech však tehdy městský soud vrátil zpátky obvodnímu soudu. Ministerstvo v minulosti Rathovi přiznalo 19 tisíc korun, Rath v žalobě trvá na proplacení zbytku.

„Pokud pan žalobce byl veden k soudu, tak nebyl vlečen, ale byl veden jako jiní obvinění.“

Alena Hladíková

právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti (24. 1. 2018)

Policie zadržela tehdy ještě středočeského hejtmana v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud v lednu 2014 vydal nález, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně.

Soud uznal Ratha v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek o rok později zrušil kvůli použitým odposlechům. Krajský soud se tak musel trestní kauzou znovu zabývat. Rozsudek by měl padnout 27. června.