Zeman nevěří, že je Česko zemí novičoku

Prezident Miloš Zeman nevěří, že je v České republice vyráběn nebo skladován nervový jed novičok. Některé novinové články i zprávy ze zdrojů, které nechtěl kvůli jejich utajení jmenovat, podle něj naznačují, že by to možné bylo. Pro server Blesk.cz uvedl, že tedy bude lepší, když to tajné služby prověří.

Už v pondělí prezident Zeman uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby zpravodajci pátrali po tom, zda byl na území Česka jed skladován. Informaci má dostat do měsíce. Vyhoštění ruských diplomatů je podle něj kompetencí premiéra Andreje Babiše (ANO).

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely, což ostře odmítl premiér Babiš. Česko kvůli solidaritě s Británií v pondělí vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří musejí i s rodinami opustit zemi do 1. dubna.

Na hraně velezrady, kritizuje Zemana pravice 

Za úkolování BIS se Zeman dočkal kritiky například od předsedy opozičního hnutí STAN Petra Gazdíka, podle kterého by se záležitostí měl zabývat Senát, protože jde o jednání na hraně velezrady. Vadí mu, že tím prezident zpochybňuje vyjádření českých ministrů. Poslankyně ODS Miroslava Němcová souhlasí s tím, že se Zeman v politickém slova smyslu velezrady dopustil. V trestněprávní rovině ale podle ní asi řízení nebude moct být zahájeno. Šéf poslanců STAN Jan Farský dnes na tiskové konferenci řekl, že prezident Zeman se zapojil do šíření dezinformací a šel tím proti zájmům ČR.

Petr Gazdík
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Zeman odmítl kritiku za úkolování BIS. Prezident podle něj má „svaté právo“ úkoly BIS zadávat a takové rozhodování se dává pouze na vědomí vládě. Dodal, že o tom informoval Babiše. BIS na svém webu uvádí, že prezident může této tajné službě uložit úkol „s vědomím vlády“.

Zemana znepokojily Lidové noviny

Zeman řekl, že podezření o výrobě nebo skladování novičoku nevěří. Bude ale podle něj lepší, když bude mít ujištění, že tomu tak není. Koudelka mu slíbil, že zprávu BIS zpracuje do měsíce. Zeman podotkl, že se nezdá, že by se BIS o téma zajímala „sama od sebe“. Dodal, že záležitostí by se měl zabýval Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Prezident dále uvedl, že ho znepokojil nedávný článek v Lidových novinách, který podle něj s odvoláním na vědce připouští, že byl v Česku v minulosti v režimu přísně tajné skladován. Naznačují to podle něj i další zdroje, které kvůli utajení nemůže sdělovat.