Hvězdička - park Eugena Horvátha. První veřejné místo v Česku nese jméno romské osobnosti

Park Hvězdička v Brně na ulici Hvězdová se v úterý odpoledne slavnostně přejmenoval na park Eugena Horvátha. Stal se tak prvním veřejným místem v České republice, které nese jméno romské osobnosti, konkrétně významného muzikanta a primáše cimbálové kapely.

Eugen Horváth se synem Milanem v roce 2009
Zdroj: Nesbírková kolekce Muzea romské kultury Autor: L. Grossmannová

Zastupitelstvo města o přejmenování parku rozhodlo na konci minulého roku na základě iniciativy místní romské komunity. Organizace DROM usilovala o nové jméno pro veřejné místo nedaleko Muzea romské kultury několik let.

„Pokoušeli jsme se o to na Brně-sever s ulicí Dačického, kde Janko Horváth bydlel, ale tam to nebylo schváleno. V roce 2016 nevyšla ani žádost na přejmenování Hvězdičky, kde sídlíme. Zkusili jsme to ale znovu,“ uvedl ředitel DROMu Miroslav Zima.

/*json*/{"map":{"lat":49.20127391937026,"lng":16.622286607409706,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.201091652223454,"lng":16.621358563090553,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Park vybrali i proto, že v romském středisku Horváth působil. „Vedl u nás kroužek pro děti. Byl to přísný vychovatel, vyžadoval respekt a disciplínu. Řešil problémy dětí s rodiči, v tomto směru jsem ho obdivoval,“ zavzpomínal Zima. Dalším důvodem byl i fakt, že ve Hvězdové ulici sídlí pouze DROM, a pro změnu názvu se tak nemusel vyjednávat souhlas dalších stran.  

Slavnostní přejmenování se konalo přímo v parku Hvězdička také za účasti rodinné Cimbálové muziky, kterou po smrti Eugena Horvátha vede jeho syn Milan.

Eugen Horváth
Profil

Eugen "Janko" Horváth

Eugen Horváth, zvaný Janko, byl vynikající romský muzikant a primáš kapely. Narodil se 26. 3. 1940 v obci Nálepkovo na slovenské Spiši a od dětství zkoušel hrát na housle, aktivněji pod vedením svého otce zhruba od čtrnácti let. To už bylo v Brně, kam se rodina Horváthových přistěhovala v roce 1947.

Jako houslista se uplatňoval nejprve v brněnské taneční kapele Raxi svého bratra Ondřeje a také v tradičních romských cimbálových uskupeních. Po vzniku Svazu Cikánů-Romů vytvořil v roce 1969 vlastní uznávanou Cimbálovou muziku Eugena Horvátha, která patřila k nejvýraznějším tradičním romským hudebním souborům nejen na Moravě. Kapela účinkovala v několika dokumentech a televizních pořadech, spolupracovala s rozhlasem.

Janko byl se svou rodinnou kapelou především představitelem původní staré hudební vrstvy romského folkloru slovenských a částečně i maďarských Romů. Významně ovlivnil celý romský hudební styl a v Brně tamní hudební scénu. Své umění přenesl také na děti, pod vedením syna Milana se nyní Horváthovci prezentují. Zemřel 24. října 2014.