ANO nemá problém vládnout s ČSSD za podpory komunistů. Nabízí čtyři ministerstva

Poslanci hnutí ANO podporují menšinovou vládu s ČSSD, kterou by tolerovali komunisté.  Místopředsedové ANO Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec dodali, že by byli ochotni pro sociální demokraty vyčlenit ve vládě vedení maximálně čtyř ministerstev. Jedním z nich by mohl být takzvaně silový resort. Oblasti financí se ale ANO vzdát nechce.

ANO v sobotu jednalo o složení nové vlády se svými poslanci. Podle předsedy hnutí Andreje Babiše byli proti koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů jen tři zákonodárci. „Řekli, že s tím mají problém, ale budou solidární. Pokud by to dopadlo, podpořili by to,“ řekl Babiš po jednání poslaneckého klubu. 

Počet a rozložení resortů se podle premiéra v demisi na schůzce neřešil. Diskutovalo se ale o docházce některých poslanců do sněmovny, kterou chce vedení klubu zlepšit.  

Poslanci ANO podpořili vládu s ČSSD za podpory komunistů (zdroj: ČT24)

Faltýnek ale novinářům před schůzkou řekl, že by ČSSD mohla mít ve vládě nejvíce čtyři ministerstva, z toho jeden resort silový. Vyloučil, že by ANO neobsadilo funkci ministra financí. Připustil, že Hamáček jako někdejší stínový ministr obrany rozumí armádě.

Místopředseda hnutí Petr Vokřál se domnívá, že počet čtyř ministerstev pro sociální demokracii je „limitní“, na čemž by se mohli vyjednávači dohodnout. Umí si představit, že by sociální demokracie mohla získat funkci ministra zemědělství nebo v sociální oblasti. Nebránil by se také, aby ČSSD získala ministerstvo obrany.

Sociální demokracie by podle předsedy strany Jana Hamáčka považovala za důstojné obsazení pěti ministerských postů ve vládě. Strana by podle něj měla usilovat o ministerstva blízká svému programu, ale také o ta, kde má ANO střet zájmů. Poslanci ČSSD v této souvislosti zmiňovali ministerstva spravedlnosti či vnitra kvůli stíhání Babiše. „Pokud tvrdím, a jsem o tom přesvědčen, že moje stíhání bylo objednáno a bylo to v resortu vnitra, tak zbytek si už domyslíte,“ poznamenal k tomu Babiš.

Podle Brabce se obě strany v názoru na jejich početní zastoupení ve vládě liší. Souhlasí s Faltýnkem, že by ČSSD měla dostat maximálně čtyři ministerská křesla. Brabec poznamenal, že vzhledem k volebnímu výsledku ČSSD by nárok na žádný z takzvaně silových resortů pro ně vzniknout neměl. Chápe ale, proč je vedení sociální demokracie před stranickým sjezdem a referendem požaduje.

Babiš nechtěl personální záležitosti vyjednávání o vládě komentovat. S Hamáčkem se podle něj shodli, že nebudou vyjednávat přes média. K počtu ministrů Babiš řekl, že je „potřeba vzít kalkulačku a spočítat poměry“. Podle jeho propočtů nárok ČSSD na ministerské posty vychází na 3,5, dodal.

Babiš ve čtvrtek oznámil, že hnutí nyní bude jednat exkluzivně s ČSSD, cílem podle něj je vytvořit menšinovou koaliční vládu. ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, ve sněmovně by se podle Babiše měly opírat o KSČM, jež má 15 zákonodárců. 

Babiš není spokojen s docházkou poslanců ANO

O programových prioritách budou v příštích dnech vyjednávat expertní týmy. Podle Brabce je největší rozpor s ČSSD v oblasti daní. V otázce zrušení třídenní karenční doby v nemocenské, což požaduje ČSSD i KSČM, je podle něj ANO ochotno ke kompromisu, který nyní připravuje. Ohledně návrhu komunistů, aby se scházeli zástupci ANO, KSČM a ČSSD společně, Brabec řekl, by raději nejprve dokončili příští týden jednání s komunisty. V dalších týdnech by pak takový formát schůzek podle něj nastat mohl.

I podle Babiše jsou společné schůzky zatím předčasné. Z hlediska programu mají podle něj logiku, při vyjednávání o vládě by ale měly strany jednat separátně.

Jednání s SPD už hnutí ANO uzavřelo. Požadavek Tomia Okamury, aby šlo v referendu hlasovat i o mezinárodních otázkách, je podle Faltýnka pro ANO nepřijatelný: „Je to pro nás nepodkročitelná podmínka.“