Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO. Vládu chce podpořit i tolerovat

Většina výkonného výboru KSČM v pátek doporučila pokračovat v jednání s hnutím ANO, podpořit vznik nové vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, ať už bude složena pouze ze zástupců ANO, nebo i s účastí ČSSD, a pak ji tolerovat. Novinářům to během jednání širšího vedení strany řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. 

Video Zprávy v 16
video

KSČM chce podpořit vznik nové vlády hnutí ANO

„Je to významný posun, protože i když diskuse byla bouřlivá, tak nakonec většina je pro to, abychom jednali dál a realizovali případnou podporu vzniku a potom toleranci příští vlády, ať už bude z hnutí ANO, nebo menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD,“ uvedl Filip. 

Rozhodovat bude ústřední výkonný výbor za týden, dodal Filip. Připustil, že definitivní souhlas by se mohl odsunout. Sám si ale myslí, že to není třeba.

Ve stanovisku výboru, který KSČM zveřejnila na svém webu, stojí, že širší vedení považuje za prioritu dokončit jednání o nové vládě. Vláda bez důvěry je podle KSČM zdrojem nestability. Demonstrace, které se odehrály v posledních dnech, považuje výkonný výbor strany za snahu ovlivnit povolební situaci v Česku. Postup vyjednávacího týmu výkonný výbor schválil a doporučil ho přijmout i ústřednímu výkonnému výboru.

Komunisté hodlají případnou druhou vládu šéfa ANO Andreje Babiše tolerovat, ať už v ní budou pouze zástupci ANO, nebo půjde o menšinový kabinet ČSSD a ANO. Sociální demokraté o programu s ANO jednají. Filip očekává, že v blízké době zasednou nad programem strany ve třech.

Zasedání také řešilo požadavek sociálních demokratů na odklad rozhodnutí o konečné dohodě o vládě za 10. duben. Pokud příští týden ústřední výbor KSČM schválí páteční usnesení, komunisté už svoje definitivní rozhodnutí odkládat nebudou. „Myslím si, že na KSČM se nikdy čekat nemuselo, že je konsolidovaná strana,“ uvedl Filip s tím, že chystaný sjezd 21. dubna bude primárně volební.

Už na začátku března se hnutí ANO shodlo, že spolupráce s ČSSD a komunisty je pro jeho členy nejpřijatelnější z možných variant vládnutí. Ukázalo to vnitrostranické referendum, kde členové ANO výrazně upřednostnili některou variantu spolupráce s levicí před vládou podporovanou kromě komunistů také hnutím SPD.  Pro koalici tvořenou ANO a ČSSD, která by měla podporu komunistů, se vyslovilo 38 procent hlasujících. 

Video Události
video

Události:Jedná se o vládě ANO s ČSSD za podpory KSČM

Komunisté chtějí dál jednat o zákonu o referendu a misích

Filip novinářům také řekl, že komunisté trvají dál na tom, aby veřejnost měla možnost vyjadřovat se v referendech k zahraničněpolitickým otázkám.

Přijetí zákona o referendu je podle Filipa pro komunisty zásadní věcí, očekává, že se ke stranám prosazujícím všelidová hlasování přidají i Piráti. Dosud o parametrech zákona jednali ANO, SPD a komunisté, sociální demokraté předložili už dříve svůj návrh. „Budeme jednat i s těmi dalšími dvěma stranami (SPD a Piráti) tak, abychom došli ke konsenzu, aby to prošlo nejen sněmovnou, ale i třemi pětinami Senátu,“ uvedl Filip. Za zásadní považuje, aby v referendech mohli lidé rozhodovat i o zahraniční politice, což ANO odmítá.

Také podle návrhu zákona o referendu z pera ČSSD by lidé nemohli hlasovat například o vystoupení z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance. Místopředseda ČSSD Jiří Zimola ale ve čtvrtek v Právu možnost všelidového hlasování o setrvání ČR v EU připustil.

„To je zásadní věc, to přece není otázka, že bude hned referendum o vystoupení z EU. Může být například referendum o tom, jaké parametry má vláda uplatňovat vůči změně lisabonské smlouvy,“ uvedl Filip. Možnost takového hlasování by podle něj dala českým vyjednavačům na evropském poli silný mandát.

Za jednu z nejtěžších kapitol jednání s hnutím ANO Filip považuje také omezení vojenských zahraničních misí. KSČM jasně preferuje, že jediným, kdo je oprávněn rozhodnout o vyslání vojáků do míst konfliktů, je Rada bezpečnosti OSN. „A tam KSČM je připravena i pozitivně hlasovat o vyslání takové mise, pokud to není v rozporu se zájmy ČR,“ uvedl. V případě, že vojenské akce nezískají mandát OSN, neměla by podle Filipa do nich Česká republika jít.