Kvůli zakázkám České pošty padly první tresty. Obžalovaným pomohlo přiznání viny

V kauze manipulací zakázek České pošty padly první rozsudky. Pražský městský soud uložil někdejšímu řediteli poštovního odboru nákupu Jiřímu Koubovi 163 dní ve vězení. Ervín Kolárovský, jehož stavební firma vyhrála zmanipulovaný tendr, dostal trest 203 dní. Oba musejí také zaplatit peněžitý trest zhruba 150 tisíc korun. U dalších dvou lidí soud upustil od potrestání nebo je obžaloby zprostil. Rozsudky jsou pravomocné.

Česká pošta
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Kouba s Kolárovským vinu nejprve odmítli. Jejich část ale byla vyloučena k samostatnému soudnímu projednání, kde svůj postoj později změnili a přiznali se. Soud jim vyměřil nepodmíněný trest, který odpovídá době, jakou strávili ve vazbě.

První část obžaloby se týká pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka, které byly vypsány mezi roky 2012 a 2014. Kouba, někdejší zástupce generálního ředitele pošty Richard Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy.

Jakubcová byla mimo hlavní jednání zproštěna obžaloby. Ukázalo se, že plnila požadavky nadřízených. U Martina Sirotka, který měl status spolupracujícího obviněného a přiznal se, soud upustil od potrestání. 

Podle státního zástupce Zdeňka Matuly nebyl tento postup soudu nestandardní. V budoucnosti by se mohl stávat častěji, jelikož je předmětem novely trestního řádu, aby se dohoda o vině a trestu mohla uzavřít, i když se případ dostane k soudu. Matula zároveň ocenil přístup obžalovaných, kteří se „postaví situaci čelem“. „V hospodářských trestných činech není takovýto přístup úplně běžný. Lze říci, že takové jednání oceňuji,“ uvedl. S rozhodnutím soudu pro čtyři obžalované souhlasil, a jsou tak pravomocná.

Druhá část obžaloby kolem zakázek České pošty se týká manažera Agrotecu Pavla Richtera a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla. Ten podle spisu zařídil, aby pneumatiky poště dodával Agrotec.

V letech 2012 až 2014 pošta podle obžaloby od Agrotecu patřícího do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) koupila 12 512 pneumatik za více než 34 milionů korun v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Bez zadávacího řízení podle obžaloby pošta od firmy nakupovala v roce 2012 a 2013 také náhradní díly do aut za téměř 17 milionů korun.

Richter na policii ani u soudu nevypovídal. Svůj postoj ale změnil v pondělí 12. března, kdy při výpovědi obžalobu odmítl. Tvrdil také, že manažera pošty nechtěl uplatit tím, že ho pozve na zájezd do Madridu, kde by navštívil zápas fotbalového klubu Real. Prý ho tam zval na prohlídku výrobce aut Iveco, která Agrotec poště dodával.

Soud bude pokračovat 17. a 18 dubna, kdy chce dokončit dokazování. Následovat by měly závěrečné řeči.