Archeologové nalezli pod telčským zámkem několik podlaží gotického hradu

Pod zámkem v Telči stojí zdi gotického hradu. Odborníci přitom dosud předpokládali, že byl hrad před výstavbou renesančního zámku úplně zbořen. Pomocí sond však pod terénem odhalili nejméně jedno podlaží původní středověké stavby.

Archeologové už vyhloubili dvanáct sond. Na hradní zdi narazili v severovýchodní části zámku pod malým dvorkem. „Podařilo se nám zjistit vnitřní část domu, představuji si ho jako věžový palác s podlažím, protože ve stěnách byly kapsy pro trámy,“ řekl vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava David Zimola. Výzkum se zastavil v hloubce čtyř metrů.

Pokračovat nebylo podle Zimoly z bezpečnostních důvodů možné. Lze ale předpokládat, že terén ukrývá i nižší patro. Svědčí o tom okenní otvory nalezené až v úrovni dna odkryté sondy. Keramika nalezená v zásypu původního hradu dosvědčuje, že hrad zanikl na počátku 16. století.

„Původní hrad se zámkem vůbec nekoresponduje, jednoduše ho zasypali a na jeho místě postavili novou stavbu v rámci módní renesanční vlny už v polovině 16. století,“ řekl Zimola.

Průzkum odhalil i kosterní pozůstatky

Sonda v zahradě zámku odhalila kosterní pozůstatky uložené v anatomické poloze hlavou k západu. Zda jde o muže či ženy, na co zemřeli a v jakém věku, zkoumají antropologové. Závěry budou podle Zimoly známy na konci tohoto roku.

Pietně uložené ostatky mohou svědčit o tom, že se v místě nacházel středověký hřbitov, který navazoval na dosud neznámou sakrální stavbu, uvedl Zimola. Archeologický průzkum začal v Telči v říjnu 2017 a skončí na konci března.

Kromě výzkumu historie měly archeologické sondy pomoci i s odhadem přesnějšího umístění novodobých inženýrských sítí. Jejich obnova, včetně elektroinstalace, bude součástí připravované velké rekonstrukce zámku. Ta bude stát více než 200 milionů korun a začne příští rok.

Rekonstrukce se letošní sezony nedotkne

Letošní turistickou sezonu přípravy rekonstrukce nijak neovlivní, zdůraznil kastelán zámku Bohumil Norek. Termín jejího dokončení je stanoven na 31. prosince 2022. Po rekonstrukci bude zámek otevřen celoročně.

„Fandím tomu, ale nejsem zase tak velký optimista, abych věřil ve velký nárůst turistů. Věřím, že velký nárůst bude hned, jak skončí přestavba. Ze zvědavosti se lidé přijedou podívat,“ řekl kastelán Norek.

Za čtyři roky vznikne z bývalého zámeckého pivovaru, který dnes slouží jako sklad, instalovaný depozitář. „Interaktivní prezentace mobiliárních předmětů v instalovaném depozitáři ponese název Poklady za oponou,“ řekl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu, v jehož správě zámek v Telči je.

Z někdejší zámecké kuchyně bude zázemí pro návštěvníky. Dnes je kuchyně přístupná přes malý dvorek, pod kterým archeologové identifikovali gotický hrad, po rekonstrukci povede vstup přímo z vnitřního nádvoří.

Rozpočet rekonstrukce zámku přesáhne částku 211 milionů korun, příspěvek evropských fondů bude činit 85 procent. Stavební úpravy budou za asi 160 milionů, ostatní peníze jsou určené na restaurátorské práce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 42 mminutami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 1 hhodinou

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 8 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 9 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 10 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...