V Česku vznikne vojenské satelitní centrum pro rozvědku, NATO, ale i záchranáře

K prvnímu červenci v Česku vznikne satelitní centrum pro tuzemskou armádní rozvědku a Severoatlantickou alianci (NATO). Středisko může zpracováním snímků z družic pomoci nejen vojákům, ale i záchranářům při sledování živelních pohrom. Náklady na vytvoření centra se uhradí z rozpočtu ministerstva obrany. Výstavba přijde na stovky milionů korun, provoz pak na desítky milionů ročně.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Centrum (SATCEN ČR) bude spadat pod vojenskou tajnou službu Vojenské zpravodajství, které má s využíváním podobného obrazového zpravodajství zkušenosti. Bude získávat a zpracovávat fotografie a radarové snímky z družic pro vojenské síly aliance a České republiky, například vojáky na zahraničních misích.

Podle mluvčí Vojenského zpravodajství Alžběty Riethofové bude schopné v řádu desítek minut poskytnout snímky složkám integrovaného záchranného systému pro zjištění rozsahu povodní nebo požárů. Případně mohou družice pomoci státu při hlídání pohybů půdy u dopravních staveb.

„Nejde jen o mimořádné vlastnosti systému, který dokáže přinášet požadované informace v řádu desítek minut. Je to i důkaz toho, že naši specialisté v ničem nezaostávají za světovými odborníky,“ citují Novinky.cz ministryni obrany v demisi Karlu Šlechtovou (ANO).

„Vytvořením národního satelitního centra SATCEN ČR reálně plníme jeden z našich závazků vůči NATO,“ uvedl ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Úkoly v rámci NATO musí centrum podle požadavků aliance začít plnit nejpozději do konce roku 2019. Do té doby bude středisko nabírat specialisty a provádět testovací provoz jednotlivých pracovišť.

Vojenské zpravodajství tak bude potřebovat získat experty třeba na fotogrammetrii, která se zabývá určováním tvarů či polohy předmětů, které jsou zachyceny na fotografiích. Celkem bude centrum podle Riethofové potřebovat asi 50 specialistů. „Náklady na vybudování SATCEN ČR se budou pohybovat v řádech stovek milionů korun, roční provoz pak v desítkách milionů korun,“ sdělila.