Strany se už připravují na senátní volby. Jednají i s neúspěšnými prezidentskými kandidáty

Sotva v Česku skončily jedny volby, začínají politické strany pomalu myslet na další. Do těch obecních a senátních zbývá něco málo přes půl roku. Strany už proto vybírají vhodné kandidáty a domlouvají spolupráci. Dosud nejsilnější strana navíc obhajuje 13 mandátů, volby tak mohou změnit poměr sil v horní komoře.

Video Události
video

Události: Strany se chystají na senátní volby

V říjnu lidé rozhodnou o třetině senátorů. Důležité budou volby hlavně pro sociální demokraty, v čele komory mají už osm let svého předsedu Milana Štěcha, a právě o tento post by mohli přijít. Kdo ze stávajících zákonodárců za ČSSD se bude o post znovu ucházet, ale zatím jasné není.

„Nebráníme se také oslovení nestraníků. S pár nestraníky už jsme hovořili. Je tady několik jmen, která potvrdila, že by měli zájem, ale nebudu konkrétní,“ říká místopředseda ČSSD a kandidát na předsedu strany Jan Hamáček.

Lidovci, druhý nejsilnější senátní klub, obhajují tři mandáty. O tom, kdo za ně do voleb půjde, debatují už týdny nejen se straníky, ale i s nezávislými osobnostmi a některými bývalými prezidentskými kandidáty.

„Předpokládám, že ve většině senátních obvodů budeme stavět své kandidáty. Samozřejmě hledáme v některých senátních obvodech také nějakou smysluplnou podporu s jinými subjekty,“ uvádí 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Rozložení sil v Senátu a počty obhajovaných mandátů
Zdroj: Senát PČR
Autor: ČT24

První jména už mají Piráti – jasno mají u deseti senátních obvodů. Další hledají, sejít by se měli třeba i s Markem Hilšerem, který v lednu neuspěl v boji o Pražský hrad. „Domluvili jsme se, že se půjde Pirátům představit na nějaké nejbližší schůzi,“ potvrzuje šéf Pirátů Ivan Bartoš.

ODS, která bude obhajovat čtyři posty, zatím řeší, jestli postaví kandidáty ve všech 27 obvodech. „Jednáme jak s neúspěšnými kandidáty na prezidenta, tak s celou řadou dalších osobností. Třeba o tom, kam oni se dívají, kde by rádi kandidovali,“ popisuje místopředseda ODS Martin Kupka.

Podobně mluví také TOP 09 a Starostové a nezávislí. Nevylučují ani možnost společných kandidátů. „Samozřejmě to asi nepůjde ve všech obvodech, ale pokud se nám to podaří alespoň ve většině obvodů, já budu spokojený,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Vyjednáváme s ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Zelenými, Piráty,“ dodává šéf STAN Petr Gazdík.

ANO a SPD mohou jen získat

V nejvýhodnější situaci je ANO, které má šest senátorů, ale žádnému z nich mandát nekončí. Svůj klub tedy hnutí může jen rozšířit. I proto postaví kandidáty ve všech obvodech. „Máme asi trošku zpoždění, ale řešíme to. Chceme se soustředit hlavně na to, abychom měli kvalitní kandidáty,“ vysvětluje předseda ANO Andrej Babiš.

Ze sněmovních uskupení bude vůbec poprvé o senátorské posty usilovat hnutí SPD. „Jména už samozřejmě máme, ale zveřejníme je až v okamžiku, až to budeme mít oficiálně odsouhlaseno na předsednictvu SPD,“ prohlásil Tomio Okamura (SPD).

Zatím jen na místní úrovni schvalují první nominace komunisté. „Je otázka, jestli nebudeme projednávat ještě s jinými politickými subjekty to, že bychom v některém obvodu svého kandidáta nominovali dohromady,“ říká šéf KSČM Vojtěch Filip. 

Podzimní volby mohou upravit současnou podobu Senátu. Nejen že se může výrazně změnit politické rozložení sil a také počet klubů. Ze současných sedmi se může jejich počet zvýšit, ale také snížit. Přijít by o něj mohl Klub nezávislých senátorů, dvěma z pěti jeho členů totiž mandát končí.