Teplická policie se případem zabývá od loňského listopadu, kdy se fotografie dětí začala šířit na sociálních sítích.
„V rámci vyšetřování se podařilo ustanovit tři podezřelé osoby. Jednu z nich prověřují tepličtí kriminalisté, další dva případy byly podle místní příslušnosti postoupeny na jiná krajská ředitelství, kde budou pokračovat ve vyšetřování v jejich vlastní kompetenci,“ sdělil ČT Daniel Vítek, mluvčí teplické policie.
Podle jeho vyjádření žije jeden z podezřelých v Plzeňském kraji, další v Moravskoslezském. Žádné bližší informace zatím policie nechce sdělit.
Fotku teplické první třídy, kterou navštěvují arabské, vietnamské a romské děti, zveřejnil v rámci svého seriálu Deník. A to jak v tištěné verzi, tak i na svých internetových stránkách. Snímek později začali lidé sdílet na sociálních sítích. Diskutující připojovali rasistické a jiné nenávistné komentáře. Žáky například posílali v narážce na název ulice, kde škola sídlí, do plynu. Výhrůžky padaly také na adresu rodičů dětí a vedení školy.
Případem se brzy poté začala zabývat teplická kriminálka. Nenávistné komentáře odsoudil také tehdejší ministr školství Stanislav Štech (ČSSD) nebo ombudsmanka Anna Šabatová. Útoky odmítnul i Deník. Událost vyvolala také nezvyklou vlnu podpory. Ve prospěch základní školy se vybraly statisíce korun.
