Opilce čeká více vyšetření, než budou moci opět za volant

Ministerstvo dopravy stále počítá se změnou postihů pro řidiče, kteří nerespektují pravidla. Konkrétně by měly zpřísnit pokuty, ale i jiné postihy pro ty, kdo pojedou opilí či zdrogovaní. Loni způsobilo dopravní nehodu přes 3500 z nich, těsně po přelomu roku skončila jízda opilého řidiče i smrtí chodkyně.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Nová pravidla a přísnější sankce má připravené ministerstvo dopravy

Ačkoli policie ještě konečnou statistiku nezveřejnila, již je jasné, že v minulém roce zemřelo na silnicích přes 500 lidí. Je to tedy v průměru výrazně více než jeden mrtvý člověk za den.

Ministerstvo dopravy již delší dobu hledá cestu, jak změnit postihy tak, aby se černá statistika zásadně zlepšila. Nyní věří, že uspěje se zásadním zpřísněním trestů za jízdu v opilosti a pod vlivem drog.

Konkrétně vedle vyšších bodových postihů či pokut – nově až 75 tisíc a zákaz řízení na tři roky – má novela silničního zákona zavést pro řidiče, kteří jeli opilí či zdrogovaní, a přišli proto o řidičský průkaz, přísnější testy před návratem za volant.

„Bude tam muset být povinné vyšetření odborného lékaře, který posoudí, jestli není závislý na drogách, na alkoholu,“ upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Nadále přitom bude nutné i psychologické vyšetření. Podle ministerstva by mělo jít o opatření proti lidem, kteří jezdí opakovaně výrazně opilí.

Za rok bouralo přes 3500 řidičů pod vlivem alkoholu

Inspirací pro takové opatření může být Slovensko. I tam je před návratem za volant nutné podstoupit vyšetření u odborníka na závislosti a podle výsledku pak absolvovat odvykací léčbu, nebo alespoň sérii terapeutických sezení. Podle dopravního psychologa Karola Kleinmanna to přineslo výsledky. Za osm let poklesl počet řidičů, kteří způsobí nehodu pod vlivem alkoholu, z původních tří tisíc na polovinu.

V Česku ročně zaviní nehodu přes 3500 opilců, podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha přitom zhruba čtyři pětiny z nich mají více než promile. „To znamená stav vylučující způsobilost, řidič není schopen v tomto stavu bezpečně ovládat své vozidlo,“ zdůraznil.

K tragickým nehodám, u kterých figuroval alkohol, patří i silvestrovská srážka osobního auta s mladou ženou v centru Prahy, kvůli které je nyní čtyřicetiletý řidič ve vazbě a hrozí mu osm let vězení.

Chodci jsou stále v ohrožení

Pod vlivem alkoholu byl i mladík, který před dvěma lety na pražském Smíchově nezvládl řízení a narazil do autobusové zastávky, kde stála mladá žena. Ta nehodu nepřežila.

Právě o chodcích často hovoří policie jako o zvlášť ohrožené skupině. Například nehod na přechodech ovšem ubývá jen pozvolna – před dvěma lety se jich stalo 983, loni 974. Loni při těchto nehodách zahynulo devatenáct lidí, předloni dvacet.

Ne vždy ale za střety aut s chodci může řidič. Tragicky skončil v červnu minulého roku například pokus sedmatřicetiletého muže přeběhnout čtyřpruhovou silnici mimo přechod na pražském Smíchově. Vběhl tehdy přímo pod kola auta nic netušícího řidiče.

Jindy naopak k nehodě přispívá zvláštní nedbalost řidičů. V Žarošicích najelo před rokem do skupiny chodců na přechodu auto, jehož řidička dobře neviděla kvůli námraze, již před jízdou řádně neočistila.