Chodci nejsou nesmrtelní! Deset emotivních spotů ukazuje osudné chyby

Asociace Záchranný kruh spustila kampaň Ty to zvládneš zaměřenou na zvýšení bezpečnosti chodců v silničním provozu. V deseti emotivních spotech ukazuje nejčastější chyby chodců. Videa se věnují například přecházení mimo přechody, problematice viditelnosti chodců nebo jízdě agresivního řidiče.

Video Události
video

Ty to zvládneš. Kampaň varuje chodce před hrozbami v dopravním provozu

Asociace pro kampaň využije televizi, rozhlas, výlepové plochy, noviny, sociální sítě i městskou hromadnou dopravu. Spoty jsou založeny na reálných situacích. Každý má i své instruktážní video, které ve speciální 3D animaci danou chybu rozebírá a ukazuje správné řešení.

Mýtus absolutní přednosti na přechodu

„Mezi tématy, kterým se letošní kampaň věnuje, je například vyvrácení mýtu o absolutní přednosti na přechodu pro chodce,“ uvedla prezidentka asociace Veronika Krajsová. Podle pravidel totiž chodec nesmí vstoupit před bezprostředně přijíždějící vozidlo a musí se na přechodu rozhlédnout na obě strany. 

Dopravní expert z neziskové organizace Bezpečně na silnicích Roman Budský proto doporučuje, aby se lidé navázáním očního kontaktu s řidičem přesvědčili, že o nich ví a je připraven zastavit. Často také lidé zapomínají, že tramvaj má na přechodu přednost. 

Chodci, především děti a starší lidé, někdy dovedou dost překvapit. Obezřetný by proto měl být i řidič, který se k přechodu blíží. „Především v situacích, kdy je výhled na přechod zakryt rozměrnějším vozidlem ve vedlejším pruhu, by měl řidič počítat s přecházejícím chodcem,“ upozornil Budský.

Řidiči také často nerespektují, že chodec, který vstoupil na vozovku na „zelenou“, má i po rozsvícení „červené“ právo dokončit přecházení k nejbližšímu světelnému zařízení pro chodce. „Samozřejmě obvyklou rychlostí chůze. Respektovat je třeba i pomalejší osoby,“ dodal Budský.

V roce 2016 na silnici zemřelo 111 chodců, zhruba pětina ze všech obětí dopravních nehod. Viníkem nehody byl v 90 případech řidič, chodec v 21 případech. Asi 60 procent chodců, kteří nepřežili srážku s dopravním prostředkem, bylo starších 55 let. 

Nejvíce pěších umírá v obcích, nejčastěji v tmavých měsících roku, tedy od října do února. Mezi lety 1993–2016 na českých silnicích zemřelo 5691 chodců.

U nehod mimo obec není statistika až tak nešťastná; podle odborníků proto, že zafungovala povinnost nosit reflexní prvky. Zatímco před zavedením v roce 2015 zahynulo 28 lidí, loni už obětí bylo o deset míň. O tom, zda a kdy by měli chodci reflexní prvky používat i v obci, se teď debatuje. Povinnost už několik let platí například na Slovensku, kde se výrazně snížil počet obětí.


První ročník kampaně Ty to zvládneš byl zaměřen na záchranu života při dopravní nehodě. Cílem bylo seznámit lidi se správnými postupy, jak zvýšit šanci na záchranu raněného při nehodách. Kampaň oslovila 5,5 milionu lidí a instruktážní video zhlédlo jen na Facebooku 1,5 milionu uživatelů.