Pojišťovny chtějí nová pravidla pro proplácení inovativní léčby. Příbývají jim totiž žádosti i náklady

Zdravotní pojišťovny chtějí změnit pravidla pro proplácení inovativní a drahé léčby. V současnosti ji hradí pouze pacientům, u kterých jiná léčba doposud nezafungovala. Všem pojišťovnám teď takových případů přibývá a s tím rostou i náklady. Loni se zastavily na půl druhé miliardě.

Video Události
video

Pojišťovny letos uhradily inovativní léčbu za jednu a půl miliary korun

Mezi případy, kdy běžná léčba nezabírá, patří například onkologicky nemocní pacienti. Inovativní léčbu ale na rozdíl od chemoterapie pojišťovny neproplácejí. V loňském roce se na pojišťovny se žádostí o proplacení této léčby obrátilo přes 20 tisíc pacientů. Uspělo 90 procent z nich. Pojišťovny tak uhradily léčbu za miliardu a půl.

V roce 2014 byly přitom náklady skoro o polovinu nižší. I proto pojišťovny požadují změnu. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny by se například výrobci nových a často ještě neověřených léků měli v některých případech podílet i na jejich úhradě.

„My chceme, aby hradily ty pacienty, pokud nedosáhly výsledků, které jsou deklarovány v klinických studiích,“ uvedl náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk.

Pro úpravu jsou i zaměstnanecké pojišťovny, kterým vadí, že o nových lécích místo státu rozhodují jejich revizní lékaři. „Nahrazují standardní proceduru, která by měla probíhat kupříkladu pod režimem Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ konstatoval prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Podle farmaceutických firem by se ale právě tento proces měl zrychlit. Než se přípravek dostane na trh a stanoví se jeho úhrada, trvá to i dva roky. „Pak třeba nebudou mít čeští pacienti problém dosáhnout na přípravky běžnou cestou a nebudou muset se svými ošetřujícími lékaři podstupovat martyrium žádosti,“ vysvětlil Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Případnou změnu ovšem bude muset nejdříve posoudit ministerstvo zdravotnictví.