Likvidace ekologických zátěží je podle NKÚ pomalá a neúčinná

5 minut
NKÚ: Likvidace ekologických zátěží je pomalá a neúčinná
Zdroj: ČT24

Likvidace starých ekologických zátěží je pomalá a neúčinná, což pro stát přináší další výdaje navíc. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Od začátku odstraňování zátěží v roce 1991 byla podle úřadu dokončena zhruba polovina naplánovaných akcí, u třetiny dosud sanace ani nezačala. Dosud stály nápravy škod 61 miliard korun.

Kontroloři NKÚ prověřili nastavení systému pro likvidaci těchto zátěží a pro kontrolu také vybrali vzorek tří lokalit – laguny Ostramo a areály dřívějších podniků KARA Trutnov a ČKD Elektronika. Kontrola se týkala ministerstva financí a životního prostředí.

Celkem jde o 325 znečištěných lokalit – továren, hutí, chemiček i dalších provozů. Sanaci se podařilo dokončit v polovině z nich. Na dvaaapadesáti místech se s pracemi dosud nezačalo. A to přináší další náklady. Jen na to, aby se současný stav nezhoršoval, než se přistoupí k sanaci, šlo zatím 340 milionů.

3 minuty
Události: Jednou z největších ekologických zátěží jsou laguny po chemičce Ostramo
Zdroj: ČT24

„Je tady šestadvacet lokalit, kde Česká inspekce životního prostředí nařídila ochranné sanační čerpání podzemních vod, aby nedocházelo k šíření kontaminace a aby se zamořené území nerozšiřovalo. Je to takové řešení neřešení, kdy udržíme aspoň stávající stav. Za to stát už zaplatil 340 milionů korun,“ řekl Jan Málek z NKÚ, který kontrolu vedl. 

Téměř polovina z této částky padla na areál podniku OKK Koksovny, který se takto udržuje už 20 let. Proč definitivní sanace v této lokalitě nezačala, ministerstvo financí podle kontrolorů nezdůvodnilo. Podle mluvčího resortu financí Michala Žurovce však nebylo možné areál řešit dříve, protože se tam donedávna vyrábělo. „Sanační zásah v této lokalitě bude rozsáhlý a složitý,“ dodal.

OKK Koksovny v Ostravě
Zdroj: ČT24

Sanace ostravských lagun už stála 2,8 miliardy

Příkladem dlouhé doby odstraňování starých ekologických zátěží jsou ropné produkty a oleje v lagunách po chemičce Ostramo. Vyřešení situace v této lokalitě trvá už 20 let a ministerstvo financí za sanaci lagun dosud zaplatilo 2,8 miliardy korun.

„Navzdory tomu nebylo do konce kontroly ujasněno technické řešení pro dokončení sanace, známo není ani to, kolik dalších peněz bude potřeba pro dokončení, neznámý zůstává i termín, do kdy bude ekologická zátěž v této lokalitě definitivně odstraněna,“ zjistil NKÚ. 

Ministerstvo financí se ale ohradilo, že sanace lagun Ostramo není v jeho kompetenci. Zadavatelem a smluvním partnerem zhotovitele je státní podnik Diamo řízený ministerstvem průmyslu a obchodu.

Po Ostramu zůstává ještě přes 90 tisíc tun kalů, které se musí zasypat vápnem, zbavit vody a odvézt k likvidaci. Do té doby se s tekutým materiálem nedá manipulovat. Během likvidace se navíc ukázalo, že kalů je víc, než se předpokládalo. Laguny by měly zmizet už do konce příštího roku.

Vyčistit však bude potřeba i zem v okolí, stát zvažuje dva způsoby. „V současné době je preferován ten levnější, to znamená, že veškerá zemina bude zvednuta, přebrána, pomleta, zafixována vápnem a vrácena zpátky,“ popisuje ředitel závodu Odra Josef Havelka. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Kontroloři rovněž podotkli, že v souvislosti s lagunami ministerstvo financí zaplatilo 136 milionů korun za stroj, u kterého se později ukázalo, že se pro práci v této lokalitě nehodí. „Nepřišli jsme na to, že by něco nasvědčovalo trestnému činu, tudíž podnět policii dávat nebudeme. Nicméně kritizujeme to jako nehospodárný výdaj, protože ten stroj na nepřímou termickou desorpci nevykonal ani za píď práce,“ uvedl Málek z NKÚ.  

MF problémy přiznává, prý je ale řeší

Ministerstvo financí s většinou závěrů NKÚ souhlasí, není mu ale jasné, proč je závěr „jednostranně kritický“, když kontrolní úřad v protokolu z července uvedl, že současné vedení ministerstva už problémy řeší.

„NKÚ se nemýlí, že u 57, tj. třetiny, z nedokončených akcí sanace dosud nezačala. Již však nezmiňuje, že ve 25 případech je hotov projekt sanace nebo projektová příprava probíhá,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

U dalších 22 akcí se podle něj vyhodnocuje, zda bude v lokalitě možné přirozené postupné odbourávání kontaminantů přírodními procesy. „Takový proces je samozřejmě časově náročný, na druhé straně je nejhospodárnější a vůči životnímu prostředí nejšetrnější,“ poznamenal.

Ministerstvo je přesvědčeno, že díky nástrojům, které v uplynulých letech zavedlo, se podaří do deseti let zadat zakázky na sanaci všech zátěží. Systém už je podle resortu navíc odolný vůči snahám o účelové předražování sanací.

„My jsme v posledních třech letech nastavili zcela nově systém a věci, které Nejvyšší kontrolní úřad zmiňuje, se už podařilo uspokojivým způsobem vyřešit,“ tvrdí náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Díky otevřenému soutěžení a konkurenci prý MF dosahuje třetinových cen oproti dřívějším zakázkám bez soutěže. 

Stát za likvidaci škod zaplatil přes 60 miliard

Ministerstvo financí za odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací zaplatilo do konce roku 2016 přes 60 miliard korun. Náklady na další sanace se však podle NKÚ pohybují v řádu desítek miliard korun, přitom v polovině roku 2017 měl resort pro tuto oblast k dispozici 8,5 miliardy korun. Z toho 6,5 miliardy bylo vázáno na krytí už smluvně zajištěných závazků a volné tak byly jen dvě miliardy korun.

Výdaje na odstraňování ekologických zátěží
Zdroj: ČT24/NKÚ

Ještě před pěti lety dával stát na sanace přes tři miliardy ročně. V poslední době výdaje klesají. Nejvyšší kontrolní úřad varuje před žalobami na stát kvůli zdlouhavému procesu. „Jeden takový soud už proběhl a stát musel zaplatit necelých 15 milionů za sanace a k tomu ještě úroky necelé čtyři miliony a další výdaje spojené se soudem,“ upozorňuje mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Ministerstvo na nedostatek peněz již dříve poukazovalo a problém systémově vyřešilo. „Na ekologické i revitalizační závazky státu bude počínaje rokem 2018 na zvláštních účtech vyčleněno 4,5 miliardy korun ročně,“ uvedl mluvčí Žurovec. „Pokud vydrží tempo, tak by poslední zakázka mohla být vysoutěžena za devět let,“ slibuje náměstek ministra financí Závodský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 19 mminutami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 49 mminutami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 1 hhodinou

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 10 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...