Zvrat v kauze Nečesaný: krajský soud mladíka obžalovaného z pokusu vraždy osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Rozhodnutí soud odůvodnil nedostatkem důkazů. Osvobozující rozsudek ovšem ještě není finále, státní zástupkyně se proti nepravomocnému verdiktu na místě odvolala.

Video Události
video

Události: Krajský soud osvobodil Lukáše Nečesaného

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že to byl právě Nečesaný, kdo v únoru 2013 kadeřnici napadl polenem a oloupil o deset tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři. Soud se zabýval kauzou už počtvrté. Třikrát Nečesaného uznal vinným. Rozhodnutí provázely výkřiky radosti Nečesaného přátel, kteří byli v soudní síni. Soudce musel na chvíli přerušit vynášení rozsudku.

„Blahopřeju svému synovi, ale nevím, jestli je to nějaké vítězství, protože po pěti letech tohoto šíleného martýria, kdy to někteří naši rodinní příslušníci odnesli i zdravotně, možná není co slavit,“ prohlásil otec obžalovaného Luděk Nečesaný. 

„Jsem rád, že to tak dopadlo. Nic ale nekončí, jedeme dál, musíme bojovat.“

Lukáš Nečesaný po osvobozujícím rozsudku

Zásadní důkazy nejsou bez pochybností

Předseda senátu Miroslav Mjartan v odůvodnění rozsudku řekl, že se nepodařilo přesvědčivě dokázat, že to byl obžalovaný, kdo útočil. „Vina obžalovanému musí být prokázána bez jakékoli pochybnosti, a to se nestalo… Nebylo prokázáno, že to byl Lukáš Nečesaný, kdo se útoku dopustil. Nebyl proveden důkaz, který by obžalovaného jasně usvědčoval,“ uvedl Mjartan.

Za zásadní důkazy označil výpověď poškozené a pachové stopy na místě činu. „Na jejich vyhodnocení v podstatě záleží posouzení celé věci. Je velmi těžké odsoudit obžalovaného, pokud není jistota, že se s pachovými stopami nějak nakládalo… Nelze také vyloučit amnézii poškozené,“ uvedl Mjartan.

Soud poukázal na to, že poškozená nevylíčila věci shodně, bez rozporů a nelogičností či nejasností. Kadeřnice na mladíka jako na pachatele ukázala až předloni, dřív ho nepoznávala. „Ty vlasy a ten úsměv, ty oči, to mně prostě zůstalo před očima. Tak, jak tam stál přede mnou a koukal na mě a usmíval se. Byl to on,“ prohlásila v září před dvěma lety.

Soud také zmínil osobnost obžalovaného, označil Nečesaného za průměrně inteligentního. Není prý schopen útočit takovým způsobem, jak byla poškozená napadena. „Obžalovaný (v době spáchání trestného činu) se nejevil zcela vyzrálou osobností, experimentoval s drogami, byly tam i krádeže v rodině. To ale neznamená, že by měl tak agresivní sklony. Jeho agresivita je v průměru většinové společnosti. Není jednoduché (pro takového člověka) provést takový útok,“ uvedl Mjartan.

Nesouhlas žalobců

Podle slov státní zástupkyně Lenky Faltusové před rozsudkem bylo tentokrát víc důkazů proti obžalovanému než na počátku líčení před čtyřmi lety. Navrhovala pro Nečesaného trest 13 let vězení. V jednací síni se proti rozsudku odvolala. „Krajský soud neprovedl veškeré potřebné důkazy, důkazy selektivně vybíral a máme za to, že tím dospěl k nesprávnému právnímu závěru,“ doplnil mluvčí krajských žalobců Pavel Bužga.

Nečesaného obhájci u soudu žalobkyni oponovali a navrhli, aby byl Nečesaný v plném rozsahu obžaloby zproštěn. „Prakticky proti němu neexistuje žádný důkaz. Naopak existují důkazy, které ho jako pachatele tohoto trestného činu vylučují,“ sdělil advokát Oldřich Chudoba. Případ znovu míří k odvolacímu vrchnímu soudu.

Několikrát zrušený verdikt

Hradecký krajský soud se kauzou zabýval už počtvrté. Původní senát hradeckého soudu poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Hradecký soud napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud však v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

Soud během opakovaného líčení znovu vyslechl napadenou kadeřnici, jež už podruhé v jednací síni označila za útočníka Nečesaného. Podle obžaloby jde o přímý důkaz. Soud vyslechl i kriminalistu, který vedl vyšetřování. Jeho bývalá milenka jej nařkla, že se jí svěřil, že Nečesaný je nevinný a vyšetřovatel manipuloval s důkazy v jeho neprospěch. Policista nařčení odmítl.

Otcovská stížnost

V neprospěch Nečesaného mluvil i dopis od jeho spoluvězně Jiřího Fundy, se kterým mladík strávil víc než dva roky v cele. V květnu 2015 policii napsal, že se mu Nečesaný k útoku přiznal. „Připadalo mi nespravedlivé, aby byl na svobodě, když se mi přiznal, a já byl ve vězení. Kadeřnici praštil nějakým polenem nebo latí, chytil nerva, a tak ji tam seřezal,“ uvedl Funda a totéž zopakoval i před druhým rozsudkem.

Nečesaný mladší to označil za nesmysl a jeho otec podal trestní oznámení na policisty. Prý mohli Fundovu výpověď ovlivnit. Podle zjištění ČT to ale Generální inspekce bezpečnostních sborů odmítla. „Nebylo zjištěno žádné podezření ze spáchání trestného činu, kterého by se měli dopustit příslušníci Policie České republiky,“ prohlásila mluvčí GIBS Radka Sandorová.